Evcil Hayvanlar

Kedilere atılmış haince iftiralar ve iftiraları o boşa çıkaran gerçekler

Kedilerin 5000-6000 yıldır insan hayatının içinde olduğu sanılıyor. Biz tarlalar dikip, fazla yiyeceği daha sonra yemek üzere biriktirdikçe ambarlarımıza dadanan kemirgenlerin peşinden geldiler. Başta bir çıkar ilişkisi üzerine kurulu birlikteliğimiz daha sonra sevgi dolu bir hal aldı. Artık kemirgen geçirmez evlerimiz olsa bile kediler hayatımızdan çıkmadı. Aksine onları daha fazla sevdik. Fakat bu arada bir kısım insan kedilerle arasını bir türlü düzeltemedi. Saçma sapan iftiralarla onları karalamayı seçti. Bu yazıda o iftiralara ve bunların ne kadar da boş olduklarına değiniyoruz.

Kediler şeytandır
kedi-seytan

Şimdiye kadar kedilere atılmış en büyük iftiralardan biri Ortaçağ Avrupasında kilisenin önderliğinde yapılan şeytan yakıştırması. Kilise nedeni bilinmez kedilerle şeytan arasında bir bağ kuruyor. Kedi besleyen veya kedilerle arası iyi olan kadınlara da cadı diyor. Sonrasında birçok masum kedi ve kadın korkunç işkenceler görüyor ve öldürülüyor. O dönemde Avrupa’daki kedi düşmanlığı o kadar artıyor ki neredeyse ortalıkta hiç kalmıyor. Bunun bedeli de ağır oluyor tabi. Kontrolden çıkan fareler Avrupa’nın vebadan kırılmasına yol açıyor.

Kara kedi şansızlık getirir
kara kedi

Buna inananlar kara kedilerin bıyıklarına kurban olsun. Kara kedinin uğursuzluk getirdiği falan yok tabi ki. Bu batıl inanış da Avrupa’nın kedi düşmanlığı zamanlarından kalma. İnanmayın buna. Japonyalara şans getiren kara kedi bize neden kötü şans getirsin.

Kediler kuş türlerini yok ediyor
kedi-kus-yakaliyor

Son dönemde artan kedi sevgisi dolayısıyla artan kedi nüfusunun yerel kuş ve küçük memeli türlerini yok olmanın eşiğine getirdiği söyleniyor. Bu kısmen doğru da olsa özellikle şehirlerde yaşayan yurdumuz kedilerinin şehirlerde hangi kuş türlerini yok ettiğini anlamak biraz güç. Zaten şehirde insandan başka canlıya yaşam hakkı tanınıyormuş gibi bu yok oluşun sorumluluğunu insandan alıp kediye yüklemek hiç adil görünmüyor. Sokak kedisi denen hayvan zaten ormanda ya da doğada tek yaşayamıyor ki vahşiye bağlayıp diğer canlı türlerini yok etsin. Avustralya kedileri için bu biraz doğru olabilir ama Türkiye gibi doğal çevrenin neredeyse tamamen tahrip edildiği, çevrenin en büyük düşmanının yine insanlar olduğu bir yerde kedilere yok oluş faturası kesilmesi zalımlık değil de nedir?

Kediler toksoplazma bulaştırıyor
toksoplazma-kedi

Kediler tek başlarına hastalık taşıyan canlılar değil. Evet, tokzoplazma kediler sayesinde çoğalıyor ama bulaşması insan dikkatsizliğinden kaynaklanıyor. Çiğ et yemez, marulları doğru yıkarsak, hijyene dikat edersek sıkıntı yok.

Hamileler kedi bakmasın, çocukları zarar görür
hamile-kedi-toksoplazma

Kedilere yapılmış en büyük haksızlıklardan biri de bu. Bir hamilenin evindeki ya da sokaktaki bir kediden toksoplazma kapması gerçekten de çok düşük bir olasılık. Bununla ilgili bir hekimin bilimsel makalesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Kediler insanları zombiye bağlatıyor
kedi-zombi

Bu uçuk teoriye göre kedilerdeki toksoplazma insanların beyin kimyasını etkiliyor. Yani şöyle, bir kedi sahibi olan herkesin kedilere karşı acayip sevgi dolup taşması, bir hatta birkaç kedi sahibi daha olmak istemesinin nedeni toksoplazma. Ne alaka? Şöyle, toksoplazma kedileri konak olarak bir parazit ve konak sayısını artırabilmek için memelilerin beyin kimyalarını şaşırtıp (buna fareler de dahil) kedileri daha da çok sevmesini sağlayan bir şekle sokuyor. Böyle bir teori var gerçekten. Çoğu kedisever kedilere karşı artan sevgilerinin parazitten değil empatiden kaynaklandığını biliyor oysa ki. Çocuğu olan insanların kendilerinin olmayan diğer çocuklara karşı da daha hassas hale gelmesi de mi toksoplazmadan? Hadi canım!

Önceki yazı

Gerçekten de yıldızların çekirdeğinde mi oluştuk?

Sonraki yazı

Haftanın Konseri : Stromae- Racine Carrée

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir