Bilim ve DoğaEvcil Hayvanlar

Kediler neden kutuları bu kadar çok seviyor?

Kediler ve kutular… Büyük kutular, küçük kutular, değişik şekillerdeki kutular, çamaşır sepetleri, valizler ve içine girilebilecek 4 tarafı kapalı ne varsa fark etmiyor. Kedilerle kutular arasında bizim aklımızın alamadığı bir çekim var. Belki görmüşsünüzdür, sadece evcil kediler değil aslanlar ve kaplanlar gibi büyük vahşi kediler de kutularla ilgili bu saplantıya sahip.
kediler-kutuları-neden-sever

Kedi sahiplerinin ve kedi videosu izleyenlerin de çok iyi bildiği kedi-kutu aşkının arkasında derin bir evrimsel arkaplan var.

Bir kediyle yakınen muhatap olmuş herkesin bildiği üzere kediler paranoyaklık derecesinde şüpheci, tedbirli ve aynı derecede avlanmaya programlanmış canlılar. Kutulara olan saplantılarının temelinde de bu tedbirli ve avcı doğaları var.

Kapalı şeyler onların gözünde müthiş birer gizlenme mekanı. Çünkü kutular hem kedinin göz önünde olmasını engelliyor hem de özellikle arkadan ve yanlardan gelecek saldırılara karşı korunaklı. Kutular ya da benzer yerler kedilerde büyük bir emniyet ve güvenlik hissi yaratıyor. Kimden gizleniyorlar peki? Elbette kendilerinden daha büyük diğer yırtıcılardan. Günün 20 saati uyuyan bir hayvan için bir kutunun içinde olmaya çalışmak akıllıca bir davranış değil de ne?

Kediler kutuları avlarına sinsice yaklaşmak ya da pusu kurmak için de son derece kullanışlı buluyor. O, bir kutunun içinde yatarken önünden geçtiğinizde ışık hızında kutudan fırlayan patileri çok iyi biliyorsunuzdur. İşte avlanırken kutuları böyle kullanıyorlar. Avlarına hızlıca saldırıp, sonra tekrar güvenli yuvaya çekiliyorlar.

Hollanda’da evcil kediler üzerinde yapılan ilginç bir araştırma var. Bir kedi barınağında yapılan bu deneyde barınağa yeni getirilen kediler iki gruba ayrılmış. Bir grup kedi içinde bolca kutu olan bir alana yerleştirilmiş. Diğer guruba ise hiç kuru verilmemiş. (Dramdır bu) Sonra davranışları gözlemlenmiş. Sonuç olarak kutu olmayan alandaki kedilerin stres seviyelerinde fark edilir bir artış olurken, kutuları olan kedilerin stres seviyelerinin çok daha çabuk azaldığı belirlenmiş. Kutulu kediler barınağa daha çabuk uyum sağlamış, diğer gariplerim ise tedirginliklerini uzun süre atamamış. Çünkü kedi araştırmacılarına göre gizlenme kediler için çevresel değişiklikler ve stres ile başaçıkmak için başvurduğu en önemli davranışsal strateji.

kediler-neden-kutuya-girer

Ek bir bilgi: Kedilerin yüksekte olma çabası da korunma ve av gözleme güdüleriyle doğrudan ilgili. Yani ya gizlenerek ya da yükseğe çıkarak kendilerini rahat hissetmeye çalışıyorlar.

Gerçi Maru’ya bakarsak kedilerle kutular arasındaki ilişki sadece oyun amaçlı da olabilir, zira pek stresli ya da avlanmak istiyor gibi görünmüyor:

Yine araştırmacılara göre kedilerin içine tam sığdıkları kutuları müthiş çekici bulmalarının başka bir nedeni de aradıkları ideal çevresel sıcaklık olabilir. Bir araştırmaya göre kediler için en ideal çevresel sıcaklık 30-36 C derece arası. Evet, bizimkinden biraz yüksek ama kediler bu sıcaklık değerlerinde serinlemek ya da ısınmak için ayrıca metabolik bir çaba sarf etmiyor. Kedilerin normal vücut ısılarının 37.7-39.1 derece olduğunu unutmayalım. Bu yüzden ortam size sıcak gelse de kediniz için pek öyle olmayabilir. Kutuların içine girmeleri ya da evdeki en yüksek noktaya çıkmalarının nedeni biraz daha ısınma istekleri olabilir.

Önceki yazı

Star Wars ve internet, fragman sektörünü nasıl değiştirdi?

Sonraki yazı

Count Dooku'nun Star Wars aleminin en süper karakteri olduğuna dair harika ayrıntılar

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir