Bilim ve DoğaEvcil Hayvanlar

Kediler nasıl görür?

Kedilerin nasıl gördüğünü düşünmüş müydünüz? Kediler güçlü bir görme yetisine sahiptir. Ancak görüşleri insanlarınkine göre farklıdır. Örneğin kedi gözü daha az renge duyarlıdır. Yani dünyayı insanlara göre daha az renkli görürler. Öte yandan kedilerin gözü insanların gözüne kıyasla 20 dereceye yakın daha geniş bir açıyla görebilir. İnsan görüşü çok yakını ya da uzağı net görebilir. Ancak kediler uzağı net göremez. Kedi gözü ancak 3-4 metreye kadar net görür.

Fotoğrafçı Nickolay Lamm, kedisinin nasıl gördüğünü çok etmiş. Veterinerler ve uzman göz doktorlarına danışıp kedi görüşünün insan görüşüne göre farklılıklarını öğrenmiş. Sonra bunları fotoğrafla göstermek için işe koyulmuş. Lamm çektiği fotoğraflarla aynı manzaraların insan gözünden ve kedi gözünden nasıl göründüğünü bize gösteriyor.

Üstte yer alan görüntüler insan gözünün gördüğü, altta yer alanlar da kedi gözlerinin gördüğü:

kedi-gozu-1Kediler insanlara göre daha geniş bir görme alanına sahiptir. İnsanlar 180 derecelik yatay görüş açısına sahipken, kediler 200 derecelik bir açıyı görebilir. Üstteki ve alttaki fotoğraflarda yanlardaki siyah kısımları biz göremiyoruz ama kediler oraları da görüyor. Tabi kediler biraz daha flu ve renksiz görüyor.

kedi-gozu-2İnsanlar yakın ve uzaktaki çok daha geniş bir alanı net görür. Kediler ise uzağı net göremez. Üstteki fotoğrafta bir şehir manzarasının insan ve kedi gözünden nasıl göründüğü görülüyor.

kedi-gozu-3Kediler karanlıkta insanlara göre çok daha iyi görebilir. Alttaki ve üstteki fotoğraflarda ise kedilerin ve insanların karanlıkta görüşleri karşılaştırılmış.

kedi-gozu-4Kediler çevreyi daha az renkte görür. Alttakiler renk karşılaştırması.

kedi-gozu-5Kediler daha ayrıntısız görmelerine rağmen gözleri harekete çok daha duyarlıdır. Örneğin kediler hızla geçen bir trenin vagonlarındaki insan yüzlerini net seçebilir, ancak insan gözünün bunu yapması olası değildir.

kedi-gozu-6

İnsan görüşü hakkında çok ilginç başka bir yazı:

Önceki yazı

Ünlülerin gerçek isimleri

Sonraki yazı

972 kelime ile evrenin, dünyanın ve canlıların kısaca tarihi

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir