Evcil Hayvanlar

Kediler inek sütü içebilir mi?

Kedilerin inek sütüyle arasının çok iyi olduğu ve pek çok kedinin süte bayıldığına ve sütün kediler için ok faydalı olduğuna inanır. Ancak kedilere inek sütü vermek bu sevimli canlıların sindirim sistemlerini fazlaca zorlayabiliyor.
kediler-sut-icer-miBirçok kedi aslında laktoz yani süt şekeri intoleransına sahiptir. Yani sindirim sistemleri süt şekerini sindiremez. Bu da kedinin karın ağrısı çekmesine, ishal olmasına ya da başka sindirim sistemi sorunları yaşamasına yol açabilir. Bu yüzden özellikle yetişkin kedilere inek sütü verilmesi tavsiye edilmez.

Sizin yaramazınız ya miniğiniz bir süt delisi ise ve ona kıyamıyorsanız inek sütünü bir ölçeğe bir ölçek olacak şekilde sulandırıp verebilirsiniz. Ya da kremayı yeterince sulandırarak verebilirsiniz. Kediniz bunu da süt diye severek içecektir. Bunların yanı sıra artık her yerde kolayca bulabileceğiniz laktozsuz ve yağı azaltılmış sütler de kedinizin süt arzusunu bastırmak için faydalı olur. Ancak yine de kediye çok sık süt vermeyin haftada bir ya da iki haftada bir vermeniz yeterli olur.

Eğer elinize henüz sütten kesilmemiş yavru kedi düşerse ve buna ayıracak paranız da varsa ona yavru kediler için özel üretilmiş sütlerden alıp, içirin. Bütçeniz kısıtlıysa laktozsuz ve yağı azaltılmış sütleri deneyebilirsiniz. Elbette bunu yapmadan önce bir veterinere danışmanız çok faydalı olur.

Önceki yazı

Aslında pek işe yaramayan spor hareketleri

Sonraki yazı

Kedilerin yaşam evreleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir