Evcil Hayvanlar

Kedi dilinde “seni seviyorum” anlamına gelen 8 hareket

Her ne kadar aksi iddia edilse de kediler çevrelerindeki insanlarla iletişim halindedir. Kediler sevdiklerine ve sevmediklerine karşı farklı şekilde yaklaşır ve iyi ya da kötü duygularını bir şekilde ifade eder. Önemli olan onların dilinden anlamak elbette. Siz de çok sevdiğiniz pofuduk dostunuzun sizi aynı şekilde sevip sevmediğini merak ediyorsanız aşağıda anlatacağımız şeylere dikkat edin.

Kafa atma ve sürtünme

Kediniz size durup dururken gelip tosluyorsa veya yüzünü herhangi bir yerlerinize sürüyorsa bu sevgiye işarettir. Kedilerin yüzlerinde bizim kokusunu fark etmediğimiz koku bezleri vardır. Kediler aile üyelerine yüzlerini ve başlarını sürterek bu kokuyla onları işaretler. Yani bunu size de yapıyorsa onun için aileden birisiniz demektir.

Yalama ve temizleme

Kediler kendilerini ve aile bireylerini yalayarak temizler. Kedilerde yalama aynı zamanda aile içinde ortak bir koku işareti yaratmak için de kullanılır. Yani kediniz kendini temizlerken sizi de yalamak suretiyle araya katıyorsa sizi de aileden görüyordur. Yani anlayacağınız sizi seviyor. Bırakın sizi de hem temizlesin hem işaretlesin.

Yavaş göz kırpma

Sevgili tontiş kediniz karşınıza geçip ağır ağır gözlerini kısıyorsa mutlu olabilirsiniz. Çünkü bu bir kedinin “seni seviyorum” demek için kullandığı en açık ifadedir. Bu hafif hafif göz süzmeler siz çevresindeyken kendini rahagt ve güvende hissettiği anlamına gelir. Bu göz kırpıştırmanın bir diğer adı da kedi öpücüğüdür. Siz de kedinize aynı şekilde karşılık verebilirsiniz. Yani ona doğru bakıp hafif hafif gözlerini kapatın. Buna bayılacaktır.

Göbek açma

Bir kedinin kendini rahat ve güvende hissettiğinin en bariz işaretlerinden biri de göbeğini açmasıdır. Eğer kediniz siz çevresindeyken göbeğini sergiliyorsa ona sarılabilirsiniz. Gerçi göbeğin açılması her zaman o göbekten sevebileceğiniz anlamına gelmez. Tamam rahatı yerinde ve göbeğini açıyor ama çok fazla da gıdıklanmak istemeyebilir.

Kedi masajı ya da yoğurma

Gelip gelip o minik patileriyle bir yerlerinizi yoğuruyor ya da masaj yapıyorsa bu yanınızda mutlu ve huzurlu olduğu anlamına gelir ve size bir sevgi beslediğini gösterir. Aslında bu hareket kedilerin annelerini emerken süt salgısını artırmak için yaptığı bir şey. Nedense buna hayatları boyunca devam ediyorlar. Kediler çok gizemli yaratıklar değil mi?

Takip etme

Kediniz evin içinde gezinirken odadan odaya sizi takip ediyor mu? Sizi sevdiğini söylemek için ne yapsın! Kedinizin peşinizde dolaşması sizi sevdiğine işarettir. Ayrıca çoğu zaman mama saatinin geldiğini de gösterir.

Kuyruk pozisyonu

Kuyruk dik ve ucundan kıvrıksa yanınızda keyifli olduğu veya sizi görmekten ciddi memnun olduğu anlamına gelir. Ayrıca bazı kediler kuyruğu dik pozisyonda titreterek de sevgi ve sevinç gösterisi yapabilir.

Gırlama ya da mırlama ya da kedi motoru

Onunla ilgilenirken ya da yanınızda yatarken motorunu çalıştırıyorsa halinden çok memnun olduğunu anlayabilirsiniz. Mutlu ve sizi seviyor.

Siz de ona sevginizi göstermek mi istiyorsunuz? Aşağıdaki videoda Kedi Davranışı Uzmanı Jackson Galaxy Beyefendi’nin bununla ilgili önerilerine bir kulak verebilirsiniz.

Önceki yazı

Adını ünlülerden almış acayip canlılar

Sonraki yazı

Forex piyasasında spread ne demek?

1 Yorum

  1. kafadan kanal
    31 Ekim 2017 at 21:52 — Cevapla

    vallahi yapıyor hepsini

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir