Evcil Hayvanlar

Kedi Dili ve Edebiyatı

Türkiye tam bir kedi cenneti. Özellikle son dönemde birçok insan evinde kedi veya kediler bakıyor. Kedi sevgisi o kadar yoğun ki bu durum kültürümüze yabancı insanların kedilere taptığımıza inanabilmesine bile neden olabiliyor. Şunu da söyleyelim, tapınma durumuna kedilerin de inanıyor olma ihtimali çok yüksek.

kedice

Ne kadar iç içe olsak da bu kendini beğenmiş canlıların dilini konuşamıyoruz. Onların hangi durumda bizden ne istediğini tam olarak çözemiyoruz. Bu da pofuduk kedilerimiz ve de bizim için mutsuzluğa yol açıyor. Kedi uzmanları aslında kedilerin insanlarla iletişim kurmak için çeşitli işaretler kullandığı görüşünde. Yine uzmanlara göre gözleri, kulakları, kuyruğu ve diğer pamuk tüylü uzuvları ile ruh hallerini ve isteklerini insanlara iletiyorlar.

Peki kedicede hangi işaret hangi anlama geliyor. Aslında gayet açık. Birçok kedi sahibinin aslında tecrübe ettiği ama anlamadığı kedi dilindeki bazı işaretlerin anlamları şöyle açıklanabilir.

– Gözgöze geldiğinizde sakince gözlerini kapatıp açıyorsa bu kedinin bakıştığı insana güvendiği ve onu sevdiği anlamına geliyor. Eğer kedinize aynı şekilde göz kırparsanız benzer şekilde karşılık almanız ve karşılıklı güven pekiştirmeniz mümkün.

– Kedinin kuyruğu dik bir şekilde yukarıyı gösteriyorsa ya da kuyruğu havada, kuyruk ucu aşağı doğru kıvrık ise bu kedinin kendini mutlu hissettiği anlamına geliyor. Tanrıyı mutlu ettiğiniz için sevinebilirsiniz yani!

Kedinin kuyruğu dikse ve cep telefonu gibi hızlı ve hızlı titrilorsa bu onun endişelendiği veya heyecanlandığı anlamına geliyor.

– Eğer kedi korkmuş ve saldırgan bir ruh haline girmiş ise kuyruğunu gövdesine yakın kısımdan kabartır. Ayrıca kuyruk tüylerini de kabartarak size “beni yalnız bırak” mesajı iletir. Yalnız bırakın veya uzaktan sevgi sözcükleri ile onu sakinleştirin.

– Çok sık görülmemekle birlikte kediler korktuklarını belli etmek için kuyruklarını bacak aralarına saklar.

-Kuğruğu yere paralelse ve kedi gözlerini belli bir noktaya diktiyse bu onun bir şeye odaklandığını gösterir.

Kedinin kuyruğunu sağa sola sallaması ise kedinin tedirgin veya gergin olduğuna işaret eder.

– Kedilerin gözbebeklerinin büyümesi kedinin oyun istediğine dalalet olabilir. Aynı şekilde sinirlendiğine de işaret edebiliyor.

– Eğer kedinin gözbebekleri büyümüş, kulakları geriye doğru yapışmış, yüzü gerilmişse ve dik dik size bakıyorsa bu az sonra büyük ihtimalle ısırılıcağınızı haber verir. Çünkü kedi korkmuş, çok sinirlenmiş, ve endişelenmiş olabilir. Önlem alın.

– Kedi dilinin en sevilesi işareti kedinin kafasını, gövdesini veya kuyruğunu size sürmesi elbette. Kedi dilinde sürtünmek “merhaba, n’aber? seni gördüğüme sevindim” anlamına geliyor. Aynı şekilde tek ve kısa miyav naber, kısa ve tekrarlayan miyavlar “gözüm yollarda kaldı, aramadın sormadın da, seni çok özledim”  demektir.

Kedinin burnunu yüzünüze değdirmesi veya sizi yalaması sevgi belirtisi olarak değerlendiriliyor. Kedinin yüzünüzü ya da giysilerinizi koklaması sizin kim olduğunuzu anlamaya çalışması anlamına geliyor.

– Belki kedi sahiplerinin en sevdiği hareket kedi masajı. Kedinin herhangi bir yerinizi mıncıklaması-yoğurması olarak kendini gösteren bu durum kedinin keyifli olduğu ve bu keyif ve huzuru sizinle paylaşmak istediği şeklinde yorumlanabilir. Aslında bu mıncırma-yoğurma karışımı hareket kedilerin annelerini emerken yaptığı bir hareket. Şöyle bir yorumlanacak olursa bu kedinin sefkat arayışı anlamına geliyor olabilir.

– Kedinin bir şeyler yakalayıp size getirmesi iyidir. Sizi beslemek istiyordur. Bu sizi benimsediği anlamına gelir. Yani yakaladığı fareyi ya da kertenkeleyi size getirdiğinde ona kesinlikle kızmayın ve iyi davranın, onu çok sevin.

– Kedinin evin içinde çıldırmış gibi koşuşturup, dudaklarını titreterek ve ağzını hızlıca açıp kapatarak klik klik, çap çap sesleri çıkarması sizi korkutmasın. Bunlar kedinin avlanırken çıkardığı sesler. Neden bunu yaptıkları net değil ancak kediniz böyle hareket ediyorsa sinek, kelebek ya da benzeri bir şeyi kovalıyordur.

– Ve elbette gırlama ya da gurlama veya mırlama… Bu ses kedinin motorundan geliyormuş gibi durur. Kedi büyüdükçe gırlama traktör sesine benzer bir hal alabilir. Kedinin gırlaması keyfinin pürüzsüz olduğu anlamına gelir. Bazen hastayken ya da canları yandığında da bu sesi çıkarırlar. Kedi gırlaması insana huzur verir, âdet sancılarına iyi gelir.

Önceki yazı

Karpuzun iyisi nasıl anlaşılır?

Sonraki yazı

Sıradan bir insanın sayısal loto ya da piyangoda büyük ikramiye kazanma ihtimali nedir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir