Bilim ve DoğaCinyus FactsEvcil Hayvanlar

Kargalar kaç yıl yaşar?

Karga, düz gagası olan, iri yapılı, büyük pençeli ve genellikle siyah, rahatsız edici sesler çıkaran kuş türlerinin genel adıdır. Karakarga ya da kuzgun kargaların en iri ve leş yiyici olanlarına verilen isimdir. 30-40 değişik tür karga vardır.

kargalar-hakkinda-bilgi1

Kargalar hemen her şeyi yer. Çöpler, böcekler, diğer kuşlar, meyve ve yemişlerle beslenirler. Kargalar son derece keskin bir zekaya sahiptir. Kuşbilimciler kargaların köpek veya kurtlarla aynı zeka seviyesinde olduğu görüşündedir.

Bazı kargakar sesleri taklit edebilir. 100 kelşme konuşabilen canlılar vardır.

Kargalar hakkında yanlış bilinenlerin başında kargaların yaşam süresi gelir. Kargaların ne kadar yaşadığına ilişkin birçok şehir efsanesi var. Bunlardan en uçuğu 200 yıl. Çoğu insan kargalar 200 yıl yaşar diye bilir ama bu son derece uçuk bir rakam. Kargaların 70-100 yıl arasında yaşadığı bilgisi de yaygın. Ancak kargaların yaşam ömrü bu kadar uzun değil.

Akıllı, kinci, saldırgan ve çok kurnaz olsalar da kargalar doğal ortamlarında ortalama 13 yıl yaşayabilir. En uzun ömürlü kargalar ise yaklaşık 20 yıl kadar yaşayabiliyor.

Önceki yazı

Taşımacılıkta imkansızı başarmış 29 insan

Sonraki yazı

Claire Fisher'ın sanat denemeleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir