Bilim ve DoğaCinyus Facts

Kar yemek zararlı olabilir mi?

Kar yemek enteresan bir deneyim. Herkes çocukken en az bir kez kar yemiştir. Abartıp yaptığı her kar topu ve kardan adamdan bir ısırık alanların sayısı da az değildir. Kar yeme tutkusu Osmanlı padişahlarını bile sarmış. Padişahlara kar helvası yapılması için eskiden Uludağ’dan İstanbul’a kar getirilirmiş. Hala kara pekmez döküp kar helvası yapıp yiyen insanlarımız da var.

Peki kar yenir mi ya da kar yemek ne kadar akıllıca. Aslında kar dediğimiz atmosferdeki su buharının yoğunlaşıp buz kristalleri halinde yeryüzüne düşmesinden başka bir şey değil. Bu anlamda bakarsak kar için distile edilmiş yani içindeki yabancı maddelerden arınmış su diyebiliriz ama işler bundan biraz daha karışık.

kar-yenir-mi

Kar yemek göründüğü kadar masum olmayabilir.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Gök gürültüsü nasıl oluşur?
Dünya üzerinde ölçülen en yüksek hava sıcaklığı
Evimiz, yuvamız biricik Dünya hakkında bazı bilgiler

Öncelikle atmosferdeki su buharının yağmur ya da kara dönüşmesi için bulutlardaki toz partiküllerinin çevrersinde yoğunlaşması gerekiyor. Yani yere düşen her bir kar tanesinin içinde oluşum anından itibaren toz zerrecikleri var.

Bunun dışında yere düşerken de havadaki kirlilik nedeniyle zararlı-zararsız birçok partikül de kara karışıyor. Bununla da kalmıyor kar yere indikten sonra da hava akımları nedeniyle sürekli ortamda dolaşan aklınıza gelebilecek hemen her şey de kara karışıyor.

Dahası, yapılan son araştırmalara göre özellikle kentsel alanlarda kar, hava kirliliğinden büyük oranda etkileniyor. Şehirlerden alınan kar örneklerinde aşırı miktarda egzoz ve baca atıklarına rastlanıyor.

Bir avuç karı alıp eritin ve bir bardağa koyup bakın. İçinde is, kıl, tüy, toz, toprak ne ararsanız görebilirsiniz. Gözle görmediğiniz başka şeyler de karın içinde olabilir tabi. Havada gezinen birçok virüs ve bakteri de hava akımlarıyla yayılıp yerdeki kara karışabilir. Bilinenin aksine kar mikrobu kırmaz. Yani evet bazılarını öldürüyor olabilir ama düşük sıcaklıklara dayanıklı birçok mikroorganizma var. Yani bu açıdan bakıldığında kar yemek çok akıllıca bir hareket değil.

Ayrıca çoğumuzun duyduğu “mevsimin ilk karı yenmez, sonrakiler yenebilir” bilgisi de neredeyse tamamen yanlış. İlk kar ile sonra yağanlar arasında neredeyse hiç fark yok.

Sonuç olarak yerleşimden uzak izole bir dağ başındaysanız yediğiniz kardan zarar görmeyebilirsiniz ama mecbur değilseniz kar yememeniz daha doğru bir tercih olacaktır. Özellikle şehirde yaşıyorsanız kar yemeniz sağlığınız için son derece zararlı olabilir.

Önceki yazı

Dünyanın en yaşlı ağacı 9500 yaşındaki Old Tjikko ile tanışın

Sonraki yazı

Sık yapılan makyaj hataları

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir