Cinyus FactsSağlık

Kaka ve tuvalet hakkında korkunç ve ilginç bilgiler

Kaka ve kaka yönetiminin ne kadar hayati bir konu olduğunu bilseniz tuvaletteyken düşündüğünüz şeyler bambaşka olabilirdi. Bu yazı biraz bunun için yazıldı.

Herkes modern ve kalabalık şehirler kurmamızı sağlayan şeyin buhar makinesi olduğunu düşünür. Bu bir bakıma öyle gerçekten ama milyonlarca insanın yaşadığı modern şehirlerde ishal ve koleradan ölmeden hayatımızı devam ettirebilmemizi sağlayan şey aslında tuvalet.
kaka ve tuvalet - kaka emojisi

Burada tuvaleti kim buldu, Avrupalılar çok uzun olmayan bir geçmişte sokağa yapıyordu, parfümü de bok kokusunu örtmek için falan buldular muhabbetine hiç girmeyeceğiz. Şunu söyleyeceğiz: Sifonlu tuvalet, İngiliz Tıp Dergisi okuyucuları tarafından son 200 yılın en önemli tıbbi gelişimi olarak seçildi. Sifonlu tuvaletin ya da klozetin yanında önemsiz görülen tıbbi gelişmelerin ağrı kesici haplar, antibiyotikler, anestezi ve cerrahi gelişmeler olduğunu vurgulamak gerek.

Dünyanın görece gelişmiş coğrafyalarından birinde yaşadığımız için temiz bir tuvalet kullanabilmenin hatta sadece bir kapısı, sizi dışkıdan uzak tutan bir deliği ve ellerinizi yıkayabileceğiniz temiz suyu olan bir tuvalet kullanabilmenin ne denli lüks olduğunun farkında değiliz aslında. Zira günümüzde dünyada 2.5 milyar insan (toplam insan nüfusunun yüzde 40’ı) tuvalet olarak adlandırabileceğimiz bir imkandan yoksun.

Çoğumuzun duyduğu gibi Hindistan ve benzer başka ülkelerde insanlar kakalarını yollara, bahçelere ve saymaya gerek olmayan açık alanlara yapıyor. Tuvalet ve atık tahliye sisteminin olmaması sadece kötü görüntü ve kokuya neden olmuyor. Açık alana yapılan ve çevreye saçılan dışkı içinde milyonlarca parazit ve hastalık yapıcı mikroorganizma taşıyor. Bunlar öylece ortalıkta duran kakadan çeşitli yollarla yayılıp insanları hasta ediyor.

Bulaşıcı hastalıkların en az ellisi, insan kakası ile taşınıyor. Kist yapıcılar, bakteriler, virüsler… Sorun sadece kakanın orta yere yapılması da değil. Açık alana yapılan kaka kişisel hijyen eksikliği ile birleşince el ve ayaklara bulaşan kaka artıkları evlere ulaşıyor. Sonra su ve yiyeceklere bulaşıyor.

Kakanın neden olduğu en önemli hastalıklardan biri ishal. İshal, bize cırcır ya da motoru bozmak olarak komik şekilde adlandırabileceğimiz kadar komik görünüyor ama bu sağlık hizmetlerine ulaşımı sınırlı olanlar için ciddi bir sorun. Herkes koleradan korkar mesela ya da tifodan… Ancak ishal her yıl bu korkunç isimli hastalıklardan yüzlerce kat daha fazla insan öldürüyor. İshalin öldürdüğü insanların çok büyük bir kısmı ise çocuk. Bu yüzden ishal dünya genelinde en çok çocuk ölümüne neden olan 2. hastalık. Durumun ciddiyetini anlayamıyoruz çünkü bizim toplumlarımızda ishalden ölen bebek sayısı artık gerçekten yok denecek kadar az. Oysa ki çoğunlukla tuvalet ve temizlik yetersizliği kaynaklı ishal her gün 4000 çocuğu öldürüyor. AIDS, tüberküloz veya kızamık gibi hastalıklar değil ishal… Ama nedense bunu önlemek için gerçekten de ciddi kaynak ve çaba harcanmıyor.

Bundan 200 yıl önce kadar Batı toplumları da bu tür sorunlarla uğraşıyordu. Çözüm ise sifonlu tuvaletler ve kanalizasyon sistemleri oldu.

Tuvalet ve kaka sorununun beraberinde getirdiği o kadar çok sorun var ki. Örneğin tuvaletin olmaması bir kız çocuğunun okulundan ayrılmasına neden olabiliyor. Bu çok mantıksız gelebilir ama değil ne yazık ki. Hindistan’da kız çocuklarının yüzde 25’i sadece ve sadece okulda tuvalet olmaması nedeniyle okulu bırakıyor. Çünkü tuvaletini yapacak bir yer yok. Kızlar büyüdükçe mahrem nedeniyle tuvaletini açık alana da yapamıyor. Sonuç: Okuldan ayrılıyorlar.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Her yönüyle osuruk

İnsanlarda feromonların etkileri üzerine çok ilginç birtakım bilgiler

Hindistan’da birçok gönüllü kurum ve devlet tuvalet kullanımını yerleştirmeye çalışıyor ancak kültürel nedenlerle insanlar tuvalet yerine ortalığa yapmayı tercih ediyor. Yapılan tuvaletler ahır, depo hatta eve dönüştürülüyor. Şimdi de bu kültürel engelin aşılması için çalışmalar yapılıyor. Doğru yapılırsa tuvalet alışkanlıklarının değişebileceğini gösteren pek çok örnek var.

Mesela Japonya. Tuvalet teknolojisinde de çığır açan Japonlar, bundan 60-70 sene önce tuvaletten habersizdi. Kakalarını çukurlara yapıyorlardı. Popolarını ise çubuklarla siliyorlardı. Şimdi ise dünyanın en teknolojik tuvaletlerini üretiyorlar. Isıtmalı, otomatik taharet musluklu ve popo kurutma sistemli tuvaletler bunlar.

Kaka aslında önemli bir enerji kaynağı. Kaka, sizi ısıtabilir, yemeklerinizi pişirebilir. Ruanda’daki hapishanelerin mutfak yakıtının yüzde 75’i hapisteki mahkumların kakalarından elde ediliyor. Kaka kapalı bir ortamda tutulursa ortaya gaz çıkar. Karnınızda olduğu gibi. Kakadan elde edilen bu gaz -metan- yanıcıdır ve yakıt olarak kullanılabilir. Ruanda’da kakadan elde edilen yakıtla yılda 1 milyon dolarlık yakıt tasarrufu yapılıyor.

Kaka hayat da kurtarabiliyor. Kaka nakli diye bir şey var hatta. Dışkı donörü adı verilen insanlar var. C. diff adlı antibiyotiklere dirençli bir bakteri türü var. Bu bakteriden kurtulmak için en iyi sonuç veren taktiklerden biri bağırsaklara sağlıklı insan dışkısı enjekte etmek. Dışkı nakli ile hastalığın iyileşme oranı yüzde 94. Ama kimse bunu tercih etmiyor. Neden kakanın kaka bir şey olması.

Kaynak

Önceki yazı

Beyin nasıl çalışır, öğrenin ve hayret edin

Sonraki yazı

Kadın orgazmı sırları

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir