Cinsellik ve Cinsel SağlıkGenel

Kadın orgazmı sırları

Kadın cinselliği bilim insanları açısından uzun süre gizemini korudu. Son dönemlerde yapılan pek çok araştırma ise kadınlarda orgazm, klitorisin işlevi ve G noktasının varlığı konusunda daha net bilgiler veriyor.

JD Salinger: “Kadın vücudu keman gibidir, doğru çalmak için usta bir müzisyen gerekir.” demiş. Enstrüman doğru çalındığında büyük zevk verir, yanlış çalmak ise öfke ve acıyı ortaya çıkarabilir. Cinsellikte kadının yaşadıkları ereksiyon, uyarılma ve boşalma serisini izleyen erkeklerinkinin tam tersi gibi.

Peki orgazm anında neden yoğun bir zevk duyulur? Kadınlar nasıl çoklu orgazm yaşar? G noktası denen şey gerçekten var mı? Bütün bu sorular tıbbi olarak gizemini korudu, hala da koruyan tarafları var. Roma Tor Vergata Üniversitesi’nden Emmanuele Janini, “Aya bile gittik ama kendi vücudumuzu yeterince tanımıyoruz” diyor. Kendisi kariyerinin büyük bir kısmını bu konuya adamış.

Beyinde bir patlama

Tüm farklılıklarına rağmen kadın da erkek de orgazm sırasında benzer bir sinirsel aktivite gösteriyor. “Orgazm sırasında beyin tümüyle aktive oluyor ve tüm sistemler harekete geçiyor” diyor Rutgers Universitesi’nden Barry Komisaruk. Yani bir orman yangını varsa başlangıçtaki ayrı ayrı kamp ateşleri arasında ayrım yapmak zor. Belki de orgazm sonrası hissedilen yorgunluk bundan.

Fakat bu yangında ateşin yoğun olduğu yerler var. Dopamin gibi nörotransmiter salgılayarak insanda zevk ve ödüllendirme hisleri yaratan beynin ödül merkezi bunlardan biri. Öyle ki sıçanlar beynin bu kısmının elektrikle stimüle edilmesinden aldıkları zevki yiyeceklere tercih ediyor, hazdan ölmek deyimini bizzat yaşıyorlar.

beyin

Bu bölgeyi seks dışında harekete geçiren diğer şeyler kokain, amfetamin, kafein, nikotin gibi uyuşturucular ve çikolata.

Kadın ve erkek arasındaki farklılıklar orgazmın ardından görülmeye başlanıyor. Uzmanlar, erkek beyninin belli
bölgelerinin orgazmın hemen ardından cinsel organların stimülasyonuna cevap vermediğini, oysa kadınların beyninin aktive olmaya devam ettiğini belirtiyor. Bazı kadınlar çoklu orgazm yaşadığı halde erkeklerde böyle bir şey olmamasının nedeni bu olabilir.

Zevkin anatomisi

Peniste duyuları beyne taşıyan tek kanal var. Kadın genital sisteminde ise bu kanallar üç-dört tane. Kadın cinselliğinin temel taşlarından biri klitoris. Vajinal açıklığın hemen üzerinde bulunan ufak bir yumru şeklindeki klitoris, çok eski tarihlerden kalma kil heykeller üzerinde bile resmedilmiş. Fakat 16. yüzyıla kadar bu yapının bütün kadınlarda ortak bir fiziksel özellik olduğu ve zevk uyarıcısı olarak işlev gördüğü bilinmiyormuş. Sonraki yüzyıllarda da kadının cinsel zevk sorunu göz ardı edilmiş, doktorlar ve anatomistler klitorisi unutmuş. 20. yüzyılda ise yeniden gündeme gelmiş.

pembe

Kadınların yüzde 30-40’ının sadece cinsel birleşme yoluyla hiç orgazm olmadıkları, oysa çok sayıda kadının klitorisin
uyarılmasıyla orgazm olduğu biliniyor. Peki bütün kadınların vajinal orgazm olmaları gerekiyor mu? Ya da klitoris olmadığı halde orgazm olmak mümkün mü?

Omurilik kopmasına rağmen orgazm

Omuriliği hasar görmüş kadınlar, hatta bu hasar genitallerden beyne giden sinir yollarını bloke etmiş olsa bile, vajinalarına ve rahim boynuna (serviks) dokunulduğunda bunu hissediyorlar. Klitoristen gelen duyuları beyne aktaran sinir kesilmiş olsa bile bazıları bu yolla orgazm bile oluyor. Komisaruk bundan şu sonucu çıkarıyor: “Omuriliği hasar görmüş olduğu için klitorisini hissetmeyen kadınlar vajinal stimülasyon yoluyla orgazm olabiliyor. Vajinal orgazmın varlığını kanıtlayan en iyi delil bu belki de.”

Bunun nedeni omuriliğin dışında yer alan vagus sinirinin vajinadan beyne duyuları taşıması. Komisaruk’a göre, “Kadınlar klitoris orgazmını daha bölgesel ve dışsal, vajinal orgazmı ise daha içsel ve tüm bedeni saran bir deneyim olarak niteliyor. Klitoristen duyuları taşıyan sinirin vajinadan duyuları taşıyan sinirden farklı olması bunun nedeni olabilir.”

Peki kadının genital bölgesindeki farklı kısımlardan gelen duyuları farklı sinirler taşıyorsa ve her ikisi de orgazmı
tetikleyebiliyorsa vajinanın bazı bölgelerinin diğerlerinden daha duyarlı olduğu söylenebilir mi hala? Çiftlerin vajinal
orgazm için hangi bölgeye odaklanması gerekiyor?

G noktası neresi?

Bütün ilgi uzun süre G noktası olarak tanımlanan bölgede yoğunlaştı. 1980’lerde G noktasından ilk söz eden Alman kadın doğum uzmanı Ernst Grafenberg. Grafenberg bu noktanın vajinanın ön duvarında olduğunu ve bu duvarın ardından idrar yolunun geçtiğini söylüyordu. Sonraki araştırmalarda bu bölgeden kan damarlarının ve sinir uçlarının geçtiğini ve prostat bezinin kadınlardaki kalıntılarının burada toplandığını ve özellikle pelvik taban kası güçlü olan kadınların bu bölgenin stimülasyonuyoluyla orgazm olacağını ortaya koymuştu.

kadinn

Ancak böylesi bir noktanın varlığı hala tartışmalı görülüyor. 2008’de yirmi kadın üzerinde yapılan bir deney, idrar yolu ile vajina arasındaki duvarın kalın olduğu ve kadınların bu tür orgazmlar yaşadığını gösterdi.

Fakat pek çok bilim insanı, basılıp çekildiğinde orgazma neden olan spesifik bir düğme tarifi yapar gibi bu alana G noktası adı verilmesinin doğru olmadığını, çünkü öyle bir noktanın bulunmadığını belirtiyor.

Klitorisin anatomisi

Peki böyle bir nokta yoksa ne var? Birçok araştırmacı klitoris üzerinde birleşiyor ve bunun sadece deri altında bezelye büyüklüğünde bir yapı olmadığını, bir sarmal gibi vajinanın dışından, pelvis içinden ve idrar kanalının yanından geçen dokuz cm’e kadar ulaşan, lades kemiğine benzeyen bir yapı olduğunu söylüyor. Herkesin hissettiği kısım ise bu lades emiğinin üzerinde bulunan ve en hassas olan beze kısmı.

clitorsi

Kadının cinsel organının ve onlar üzerinde büyük etkisi olan hormonların karmaşık yapısı G noktası gibi bir noktanın varlığını kanıtlamanın da çürütmenin de zorluğunun nedeni belki de. Yani etrafından yalıtılmış bir halde vajinanın ön duvarını uyarmak işe yaramaz. Cinsel birleşme anında klitorisin iç kısımları ve idrar kanalını çevreleyen dokular harekete geçer ve şişer. Elle yapılan uyarılma sırasında ise klitorisin sadece dış kısmı uyarılmış olur.

MR taramalarında, klitorisin boyutu ne kadar küçük ve vajinadan ne kadar uzaksa kadınların orgazm olmalarının da o kadar zorlaştığı görülüyor.

Bütün bunlardan yola çıkarak kadınların orgazmı konusunda şunlar söylenebilir: Kadınlar hem vajinal uyarılma hem de klitorisin uyarılması sonucu ya da her ikisi birlikte uyarılarak orgazm olabilir. Bunlara rahim boyu uyarılması da eklenebilir ve hepsi birden uyarıldığında daha yoğun ve karmaşık bir orgazm yaşanabilir.

Herhangi bir cinsel tecrübeden uyarılmayan kadınlar içinse uzmanlar farklı yollar denemelerini tavsiye ediyor. Ohio’dan Ürejinekolji Uzmanı Rachel Pauls şunları söylüyor: “Vajinal orgazm olamadığı için kendisinde bir sorun olduğunu düşünen kadın hastalar geliyor bana. Oysa hiçbir sorunu yok onların. Herkes biraz farklıdır. Seks sırasında bazı kadınlarda klitoris uyarılması kolay, bazılarında ise daha zor olabilir. O zaman iş eşlere düşüyor. Elle ya da başka bir uyarıcıyla uyarma denemeleri yapmak gibi. Ama kadınlar şunu bilmeli ki cinsel birleşme anında kadınlar orgazm olamıyorsa bu tümüyle normaldir.”

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Future‘da okuyabilirsiniz.

Önceki yazı

Kaka ve tuvalet hakkında korkunç ve ilginç bilgiler

Sonraki yazı

Tuvalet suyu içilir mi?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir