Bilim ve DoğaSanat ve Eğlence

İzleyecek iyi bilimkurgu filmi arayanlara ilaç gibi liste

Bilimkurgu sinemanın en tatlı türlerinden biri. Ufuk genişletmek, belki biraz düşünmek, bu dünya nereye gidiyor, teknolojiyle halimiz ne olacak, robotlar bizi kesecek mi, klonlarımız bizim yerimize ofise gidecek mi, ne zaman gidecek, uzaylılar ne alemde gibi sorular hakkında beyin jimnastiği yapmak için bilimkurgu filmleri gibisi tabi ki yok. İmkanlar elverdiğince size izlemenizi tavsiye edebileceğimiz birkaç bilim kurgu filmi yazıyoruz. Dikkat edin en iyiler değil, önerebileceklerimiz… Sizin önereceklerinizi de sonradan listeye ekleyebiliriz. Not: Gravity ve Inseption bu listede yok çünkü sevmiyoruz o filmleri.

Twelve Monkeys

twelve-monkeys

Listeye tadından izlemeye kıyamayacağınız bir bilimkurgu şahanesi ile başlayalım dedik. 12 Maymun ya da Twelve Monkeys, he-m süper bir bilimkurgu, hem de muhteşem bir distopya filmi. Brad Pitt var, Bruce Willis var. Dahası Madeleine Stowe da var. İzlerken aşık olmayın lütfen, büyüğünüz o sizin. Filmde insan soyunu kökünden yok eden bir virüs ve bu virüsün yayılmasını önlemeye çalışan zaman yolcusunun maceraları konu ediliyor. Bunu izlemeyen sinema biliyorum ben demesin bi’ zahmet.

Contact

Jodie-Foster-contactCarl Sagan’ın mükemmel ötesi romanından uyarlanan yıldız vermeye kalksak 10 milyon yıldızı hak eden bir başyapıt. Bu filmde Matthew McConaughey’i henüz insanken izleme şansınız var. Artık başka türlü bir canlı oldu (kesinlikle övgü olarak değil) zira kendisi. Filmin esas insanı ise Jodie Foster tabi ki. Boncuk boncuk mavi gözleri ile aşmış meraklı biliminsanlığını, evrenin güzelliğine nail olurken yaşadığı hayranlık ve ilham patlamalarını size de yaşatıyor bu kadın. Yardımcı oyuncuların kralı David Morse da filmde Hulusi Kentmen style bir uzaylıyı canlandırıyor. Filmde uzaylılar, uzaylıların insanlarla ilk açık temasının olası toplumsal ve politik etkileri, din-bilim çatışması vs. derken zaman nasıl akıp da geçiyor ya! İzlemeyen bizden değildir. Önyargılı olmayalım ama yeniden çekimi falan olursa bu filmin kötü olur, izlemeyin onu sakın.

The Man From Earth

The-Man-from-EarthSayfiyede bir ev, bir arkeolog, bir tıp doktoru, bir paleontolog, bir kadın din insanı, 14 bin yaşında bir dünya vatandaşı ve bir şişe Jonnie Walker Green Label’ın sıradışı hikayesi bu film. Aksiyon yok, ters kurgular, hele hele rüyalara dalıp çıkmacalar, uzaydan düşmeceler falan hiç yok. Orta yaşlı insanlar bir adamın evinde buluşuyor. Ev sahibi adam “Demeyeyim demeyeyim dedim ama zorla söylettiniz, 14 bin yaşındayım ben” diyor ve olaylar gelişiyor. Olay derken beklentiye girmeyin laf lafı açıyor sadece. Çok az bütçeyle çekilmiş 10 numara bir film. Filmi izlerken ufkunuzun iki katına çıktığını çıplak gözle kendiniz bile göreceksiniz.

Artificial Intelligence: AI

a-i-artificial-intelligence_592x29

Upuzun, masalsı, çok duygusal bir bilim-kurgu filmi. Bir gün robot üreticisinin biri sevebilen bir robot yapıyor ve olaylar gelişiyor. Film aslında dev bir soruya, “neden yaratıldık” sorusuna gayet büyük yanıt veriyor. Anne sevgisiyle dolu bir robot, anasından ayrılınca sonu gelmez ve umutsuzca bir arayışa giriyor. İnsan doğasının sevgi ile ilgili yanlarını ince ince işleyen filmde döneminin ürpertici çocuk yıldızı Haley Joel Osment ve seks robotu rolünde Jude Law alıp götürüyor. Filmdeki bilge oyuncak ayı da çok sevilesi başka bir karakteri canlandırıyor.

Blade Runner

blade-runner

Gün geldi, acayip akıllı robotlar yaptık. Peki sonra, bu robotların hali ne olacak? Film bu ve buna benzer sorular üzerinden ilerliyor. Kendine özgü atmosferi ve altına girdiği büyük tartışma filmi bir bilimkurgu klasiği haline getiriyor. Diyecek çok bir laf yok.

Moon

moon_filmYukarıdakilere göre çok daha yeni bir film olan Moon da gelecekte başımıza saracağımız etik sorunlarla uğraşıyor. Ay’da bir maden üssünde çalışan yalnız bir adam var. Kalkıyor, işini gücünü yapıyor. Anıları var, arada eviyle ailesi ile telefonlaşıyor. Evine dönmek için günleri sayıyor. Şimdi spoiler vermek olmasın diye yazmıyoruz, sonunda kendisiyle ilgili çok çok acayip bir şey öğreniyor. Bu noktadan sonra da devasa bir varoluşsal krize giriyor. Çok çok güçlü bir film olmasa da bir bilimkurgu severin keyifle izleyebileceği söylenebilir.

District 9

district_nine

Dünyada geçen uzaylılı filmlerin en güzellerinden biri. Aksiyonu bol, uzaylı silahları var, uzaylı gibi uzaylılar var. Johannesburg’un tepesinde asılı duran devasa bir uzay gemisi bile var. Film aslında insanoğlunun ezmeye ve sömürmeye olan vazgeçemediği pis dürtüsünden bahsediyor. Bir topluluk içinde azınlık, sığıntı olmayagörün. Çekmediğiniz cefa, görmediğiniz eziyet kalmaz. Film bunu anlatıyor. Allahın gariban uzaylıları ve onları ezmeye çalışırken uzaylıya dönüşen bir adam üzerinden gettolaşma, silah tüccarlarının pislikleri vs. her şey var filmde. Ayrıca patlayan bedenler, patlayan kafalar, helikopterler, roketler, lazerler ve daha neler neler. Tadından yenmeyecek bilimkurgu aksiyon uzaylı filmi. İzlerken yanınızda konserve kedi maması bulundurun, canınız çekebilir.

2001: A Space Odyssey

2001aspaceodyssey (1)

Stanley Kubrikc’in mükemmel ötesi sinema şaheseri. İnsanın dünyada başlayan, maymunluktan yapay zekaya ve yıldızlararası seyahate uzanan destansı yolculuğu anlatılıyor filmde. Efektleri, müzikleri ve enteresan atmosferi ile yıldızlararası boşlukta olduğunuzu hissediyorsunuz.

Mars Attacks!

Martians

Tim Burton imzalı film, en eğlenceli bilimkurgu filmleri sıralamasında ilk 3’e çok rahat girer. Gelmiş geçmiş en adi uzaylıların dünyaya gelişi ve bir istişla başlatmasını anlatan film absürdlük ile bilimkurguyu çok iyi karıştırmış komik ötesi bir şey.

En iyi savaş filmleri listesi için linki kullanabilirsiniz.

Önceki yazı

Kediseverleri dövmeciye koşturacak kedi dövmesi modelleri

Sonraki yazı

Lady Gaga: Master of araklama sanatı

1 Yorum

  1. Kadirzm
    19 Eylül 2016 at 01:08 — Cevapla

    Matthew McConaughey ve inception ?
    Neden anlatsana biraz?

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir