Spor ve Egzersiz

Aslında pek işe yaramayan spor hareketleri

Birçoğumuzun yaptığı klasik egzersiz hareketleri aslında bizi çok fazla yorup pek işe yaramıyorlar. Abartılmış spor hareketleri ve yerine neler yapsanız daha iyi bir sonuç alacağınızı öğrenmek sizin de hakkınız. Biz denedik, sonuçlar harika, artık çok fit bir ekibiz (Yalan.)

1 – Mekik çekmek
mekik

San Diego Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre mekik çekmek, klasik egzersiz hareketleri arasında en işe yaramayan hareketlerden biri; aynı zamanda karın bölgesinde bir güç dengesizliğine ve sırt ağrılarına neden oluyor.

Yerine yapmanız gereken: Plank hareketi
plank-hareketi

Plank hareketi vücuttaki tüm kasları aynı anda çalıştıran bir harekettir. Mekik çekmenin aksine yan kas gruplarının da çalıştığı plank hareketinin vücudunuzda ağrı oluşturma riski de yok.

2 – Pec Deck
pec-deck

Göğüs kaslarını çalıştırmak için harika bir icat olan pec deck aleti, omuzları rahatsız bir pozisyona soktuğu için faydası kadar zararı da olabiliyor. Özellikle omuz bölgesinde sorunu olan insanların bu egzersizi yapmaları çok sakıncalı. Benim omuzlarımda bir şey yok diyorsanız da, bu hareketi yapmaya devam ederseniz ağrılara hazır olun.

Yerine yapmanız gereken: Öne eğilerek kablo hareketi
cable crossover

Pec Deck’le aynı kas grubunu çalıştıran bu hareket, omuzlarınızı yormadan sağlıklı bir şekilde istediğiniz görünüme kavuşmanızı sağlar.

3 – Bench Press
bench-press

Göğüs kası ve tricep geliştirmek için harika bir egzersiz olan bench press, bu hareket yüzünden omuzlarını sakatlayan bir tanıdığınız kesin vardır. Omuz eklemlerindeki doğal hareketi kısıtlayan bench press, birçok spor uzmanı tarafından sakıncalı bir hareket olarak gösteriliyor.

Yerine yapmanız gereken: Şınav çekmek
şınav

Plank hareketine çok benzeyen şınav da vücudunuzdaki tüm kas gruplarını çalıştırır. Şınavın en güzel yanı da yapmak için tek ihtiyacınız olan şeyin düz bir zemin olması. Şınavı farklı şekillere sokarak istediğiniz kas grubunu daha yoğun bir şekilde çalıştırmanız da mümkün.

 

Önceki yazı

Kilo verdiğimizde vücudumuzdaki yağ nereye gider?

Sonraki yazı

Kediler inek sütü içebilir mi?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir