Eğitim ve Kariyer

İş hayatında asla yapmamanız gereken 8 kusurlu hareket

Okul bitti, gergin görüşmelerden sonra hedefinize uygun bir iş buldunuz ve çalışma hayatına başladınız. Tamam! Artık gerçek dünyadasınız ve gerçek dünyanın kuralları bambaşka. İş hayatına yeni atılanlar bu kuralları bilmedikleri ya da önemsemedikleri için ilk işlerinde bocalayabiliyor ve kariyerlerine 0-1 yenik başlıyor.

Siz de kariyerinize yenik başlamak istemiyorsanız işyerinde asla yapılmaması gereken 8 önemli hatayı öğrenin. İşte o 8 kusurlu hareket:

isyerinde-yapilmamasi-gerekenler

İşyerinde sarhoş olmak
İşyerinizde herhangi bir nedenle içki içiliyorsa ya da şirketin düzenlediği bir partide veya işyerinden insanlarla çıkılan akşamlarda dikkatli olun. İşyerinde içmek ya da iş arkadaşları ile arkadaşlarla içmekten farklı bir durumdur. Gerçek arkadaşlar sarhoş olunca yaşadığınız rahatlama sonucu yaptığınız saçmalıkları kaldırabilir. Arkadaşlarla içerken ağzınızdan çıkan kelimelere dikkat etmek zorunda değilsiniz ama özellikle çok fazla tanımadığınız iş arkadaşlarına her şeyi söyleyemeniz sizi sıkıntıya sokabilir. Pişman olacağınız şeyler söylemeyin ve hareketlerinizin kontrolünü yitirmeyin.

isyerinde-yapilmamasi-gerekenler2

Kaytarmak
Ofisiniz, işiniz veya patronunuz ne kadar rahat olursa olsun her zaman işinizle meşgul olun ya da en azından öyle görünün. Bilgisayarınızın ekranında işle ilgili bir şeyler olsun. Çünkü yeni ve tecrübesiz adamın masasında iş yapmadan oturuyor olması çok dikkat çeker. Çok fazla tweet atmayın ya da Facebook’ta paylaşım yapmayın. Zira patron sizi takip etmiyor olsa bile eklediğiniz iş arkadaşları bunları görebilir.

isyerinde-yapilmamasi-gerekenler3

Uygun giyinmemek
Ne olursa olsun ofisinize ve işinize uygun giyinin. Artık okul bitti, giyim kuşama daha fazla para ayırın. Bu şu demek değil: İşyeriniz aşırı formel bir yer değilse her gün takım elbise giymek anlamlı olmaz. Hatta tuhaf bile kaçabilir. Bunun yerine daha rahat kıyafetler tercih edebilirsiniz ama asla kirli ve salaş olmayın. Veya bir bankada çalışıyorsanız her gün takım elbise giyin.


isyerinde-yapilmamasi-gerekenler5

Network oluşturmamak
Hayat çoğunlukla insan ilişkileri üzerine kuruludur. İster bir satıcı olun, isterseniz yaratıcı yazar veya fotoğrafçı doğru insanlarla iletişiminiz yoksa işinizin en iyisi de olsanız kariyerinizin sınırlı kalma ihtimali çok yüksek. Bu yüzden sürekli yeni profesyonellerle tanışın ve onlarla iletişimizi sürdürün. Evet başlangıçta sizden daha iyi pozisyondaki kişilerle tanışmak veya iletişim kurmaya çalışmak çok zor ve korkutucu görünebilir ama ağınıza insanlar eklendikçe bu kolaylaşacaktır.

kariyer-isyerinde-yapilmamasi-gerekenler

Ofiste dedikodu yapmak
Ofiste kesinlikle patronunuz, direktörünüz, şefiniz, aynı pozisyonda çalıştığınız kişiler ya da müşterilerinizle ilgili dedikodu yapmayın. Bildiğiniz kişisel şeyleri diğer insanlarla paylaşmayın ve diğer insanların bilmemeniz gereken şeyleri sizinle paylaşmasına izin vermeyin. Dedikodu bir şekilde sahibinin kulağına gidecektir. Bu da elbette aleyhinize olur.

kariyer (8)

Düşündüğünü söylememek
Yeni başladığınız için fikirlerinizin önemsenmeyeceğini ya da gülünç olabieceğini düşünüp bunları kendinize saklamayın. İyi ve yeni fikirler yenilerden çıkar unutmayın. Siz aranan taze kan olabilirsiniz. Elbette bunu yaparken boş konuşmamaya da dikkat edin.

isyerinde-yapilmamasi-gerekenler8

İşe geç kalmak
İş hayatına yeni başlayanların sık yaptığı hatalardan biri de duruma ayak uydurana kadar işe kalmaktır. Her sabah önemli bir toplantınız varmış gibi zamanında kalkın ve zamanında ofiste olun. İşe geç kalmak mazaret kaldırmaz ve hiçbir iş yerinde hoş karşılanmaz.

isyerinde-yapilmamasi-gerekenler-ofiste-tartisma

Ofiste tartışmak
Ofiste herhangi biri ile ofis ortamına uygun olmayacak biçimde tartışmak en büyük kusurlu hareketlerden biridir. Ofis adabı hoşnut olmadığınız durumlara veya kişilere karşı da sabırlı ve güleryüzlü olmayı gerektirir. Tartışırken bile gülümsemenizi koruyun ve ses tonunuz asla sertleşmesin veya yükselmesin.

Önceki yazı

Çocukların elinden ünlü albüm kapakları

Sonraki yazı

Koltukaltı kokusuna karşı karbonat

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir