Sanat ve Eğlence

Dünyanın en yaşlı moda ikonuyla tanışın: Iris Apfel

iris-apfel-fotoğrafları
29 Ağustos 1921’de New York’un Queens bölgesinde Iris Barrel adıyla dünyaya gelen Iris Apfel, dünyanın en yaşlı moda ikonu. New York Üniversitesi’nde sanat tarihi okuyan ve Wisconsin Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar dersleri alan Apfel, gençliğinde Women’s Wear Daily dergisinde çalıştı. Bunun yanı sıra illüstratör Robert Goodman’ın asistanlığını ve Elinor Johnson’da iç mimarlık yapan Apfel, 1948 yılında Carl Apfel ile evlendi.
iris-apfel-gençliği Evlendikten iki yıl sonra, Old World Weavers adlı, antik kumaşları birebir yeniden ürettikleri bir tekstil markası kurdular ve 1992 yılına kadar bu işi sürdürdüler. İş için sürekli seyahat eden Iris Apfel, dünyanın farklı yerlerinden, farklı kültürlere ait kıyafetler aldı ve bu kıyafetlerle gösterişli davetlere katıldı. Iris Apfel, hayatı boyunca birçok tasarım ve restorasyon işi yaptı. Bu işlerin arasında Beyaz Saray’ın 9 kez yenilenmesi de vardı.
iris-apfel-ve-kocası
Iris’in 67 yıllık eşi Carl apfel, Ağustos 2015’te, 101. Doğum gününden üç gün sonra öldü. Iris Apfel’i ve harika hayatını Albert Maysles’in yönettiği Iris belgeselinde izleyebilirsiniz.

Önceki yazı

Anna Karina kimdir?

Sonraki yazı

Barbie bebekler artık kıvrımlı, uzun ve minyon! 

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir