Teknoloji ve Bilgisayar

iOS 10 hakkında bilmeniz gereken 9 harika kısayol

Apple’ın en yeni mobil işletim sistemi iOS 10 iPhone ve iPad’lere geldi ve cihazlara birçok yeni özellik getirdi. Telefon ve tabletlerin kullanılış biçimlerini büyük ölçüde değiştiren iOS 10’in birkaç gizli ve aslında kullanışlı özelliğini aşağıda sıraladık.

1- Telefon kilidini açmak için kaydırma yerine Ana Ekran Tuşuna iki kere basmak gerekiyor. Touch ID’li bir iPhone’a sahipseniz (iPhone 5S ve sonraki modeller) telefonlarınızı eskiden olduğu gibi tek dokunuşla açabilirsiniz.
Bunu yapmak için Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik>Ana Ekran Düğmesi menüsüne girip Parmağı Koyarak Aç özelliğini etkinleştirmeniz gerekiyor.

2- Telefon kilitliyken kamerayı açma kısayolu da iOS 10 ile değişti. Artık iPhone kilitliyken kamerayı açmak için parmağınızı yukarıya değil, sola kaydırmanız gerekiyor.

ios 10 kamera

3- Nihayet iPhone ve iPad’lerdeki silinemeyen uygulamaları silebiliyorsunuz. Bu uygulamaların hepsini sildiğinizde 150 MB kadar bir alan kazanmış oluyorsunuz.

ios 10 uygulama silme

4- Eğer telefonunuzda 3D Touch özelliği varsa (iPhone 6S ve üst modeller) Kontrol Merkezi’ndeki işlemlerde daha fazla seçenek çıkıyor. El fenerinin ışık yoğunluğunu ayarlamak gibi.

5- Kontrol Merkezi’nden müzik kontrollerine ulaşabilmek için artık iki adım uygulamak gerekiyor. Yukarı ve sola kayydırma.

ios 10 özellikleri

6- Bildirimleri tek tek silmek yerine artık tek seferde silebiliyorsunuz. 3D Touch özelliğine sahipseniz, “x”e sertçe basarak tüm bildirimleri silebiliyorsunuz.

ios 10 bildirimler

7- Artık iPhone’unuzu elinize aldığınız anda ekranınız açılıyor. iPhne 6S, SE ya da / kullanıcısıysanız, Ayarlar>Ekran ve Parlaklık>Uyandırmak için kaldır seçeneğini etkin hale getirebilirsiniz.

ios 10 özellikleri

8- Arama menüsüne artık Bildirim Merkezi’nden ulaşabiliyorsunuz.

9- Emoji’ler artık daha 3 boyutlu ve her erkek emojinin bir kadın karşılığı var -ya da tam tersi-

ios 10 emojiler

Önceki yazı

Pokemon GO'da ustalaşmak için yapmanız gereken 10 şey

Sonraki yazı

Narcos'un 3. sezonunda neler olacak?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir