Seyahat ve Tatil

InterRail hakkında hayat kurtaran bilgiler

Interrail 26 yaşından küçük herkesin ucuz seyahat etmesini sağlayan bir uygulama. Herhangi bir kategoriden (sürekli geçerli, flexi, global, tek bir ülke içinde geçerli) bilet satın alıp ülkeler/şehirler arası yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Interrail biletini vize işlemlerinden önce almanız vize almanızı kolaylaştıracaktır (tabii ki vize işlemleriyle yeşil pasaportu olanlar uğraşmıyor).

*Herhangi bir şehire gitmeden önce mutlaka kalacak yer için rezervasyon yapın. Erken rezervasyonla hem daha ucuza konaklama imkanına sahip olacaksınız hem de vardığınız zaman kalacak yer arayarak zaman kaybetmeyeceksiniz.

3331111

*Rail planner uygulamasını indirip tren saatlerini ve istasyonlarını telefonunuzdan öğrenebilirsiniz. Bu uygulamanın iyi yanı internete bağlı olmadığınızda da çalışması.

*Interrail biletine sahip olmanız bineceğiniz trenlere ekstra ücret ödemeyeceğiniz anlamına gelmez. Hızlı trenler ekstra rezervasyon ücreti alıyor, normal hızlı trenlere rezervasyonsuz da binebilirsiniz.

*Interrail Flexi biletiniz varsa, interrail biletinizi silinebilir tükenmez kalemle doldurun. Böylelikle birkaç gün fazladan trene binebilirsiniz.

*Aldığınız bilette yazan bilgilere dikkatli bakın ve hangi kelimenin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız mutlaka bir görevliye sorun. Yoksa kendinizi yanlış peronda tren beklerken bulabilirsiniz.

*Gideceğiniz yerin para birimine önceden bakıp paranızı ona göre çevirin, çoğu ülke Euro kullansa da istisnalar var unutmayın.

*Trenden iner inmez ‘Tourist Information’ köşesine uğrayıp şehir hakkında gerekli bilgileri alın (ulaşım, harita).

*18 yaş altındaysanız birçok müzeye ücretsiz girebileceğinizi unutmayın.

*Interrail’da en çok karşılaşılan soru ‘Kaç kişi gitmeliyiz?’. Önemli olan kaç kişi gittiğiniz değil, yanınızdakilerin ortak noktada buluşulabilecek insanlar olması.

*Garlarda oluşacak uzuuun kuyruklara hazırlıklı olun. Sorularınızı içeri girmeden not edin ki unuttuğunuz herhangi bir şeyde kuyruğun sonuna geçip saatlerinizi boşa harcamayın.

*Çoğu şehirde metrolara biletsiz binebilirsiniz, tabi ki bu sizin risk almanıza ve biraz da hızlı hareket etmenize bağlı. Seyrek de olsa bilet kontrolü yapılıyor ve biletsiz yakalandığınız durumda bir miktar para ödemeniz gerekecek. Ama ücretsiz binilen metro/otobüsün insana verdiği o duyguyu yaşamadan dönmeyin. Bir de dikkat edin bağımlılık yapıyor, kendinizi turnikelerden zıplıyor olarak ya da bir insanın arkasına takılıp turnikeden geçiyor olarak bulabilirsiniz.

*Gezi boyunca pek de sağlıklı beslenmeyeceğinizi düşünürsek yanınıza bir vitamin hapı almanız gezi boyunca yorgun ve bitkin düşmemenize yardımcı olacaktır.

*Bisiklet, küçük şehirler için mükemmel bir ulaşım aracı. Gitmek istediğiniz yere şehri seyrederek aynı sürede gidebilirsiniz.

*Çantayı abartıp da kullanmayacağınız bir sürü kıyafet almayın. Çantayı gün boyunca yanınızda taşımak zorunda kalacağınız zamanlar olabilir ve ekstra yük sizin şehirden keyif almanıza engel olacaktır.

tapas

*Damak tadınıza uymayacağını düşünseniz bile her şehrin yerel lezzetlerini mutlaka tadın.

*Çoğu yerde olmamakla birlikte bazı yerlerde 24 saat açık mekanlar bulabilirsiniz, böylelikle kalacak yer masrafını azaltabilirsiniz.

*Yanınıza mutlaka uyku tulumu alın. Her zaman kalacak yeriniz olamayabilir.

*Suyun alkolden pahalı olması diye bir gerçek var. Bazı şehirlerde çeşmeler sizi bu hayat pahasından kurtaracak hem de daha güzel sularla.

*Louvre müzesine giderseniz ölmemek için çılgınlar gibi hepsini tamamlamaya çalışmayın, sonra bu duruma düşebilirsiniz.

*Trende uyuyacağınız zaman aşağıdaki gibi fotoğraflarınızın çekilmesini istemiyorsanız lütfen ağzınızı kapalı tutmanın bir yolunu bulun. Yanınızda sizin ağzınız açık uyumanızı bekleyen insanlar olabilir.

int

Sonuç olarak hayatınızda asla unutmayacağınız birkaç hafta için biletinizi alın. Böyle güzel bir fırsata birkaç yıl sonra sahip olmayabilirsiniz. Kısa sürede çok keyifli zaman geçirmek sizin elinizde.

 

Yazı: Nilberk Kuru

 

Önceki yazı

Messi'nin La Liga'da attığı 253 gol

Sonraki yazı

Evde Vücut Geliştirin

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir