Cinyus Facts

İnsanlar neden öpüşür?

Ortalama bir insan hayatının 20.160 dakikasını öpüşerek geçirir.

Kayıtlara geçmiş dünyanın en uzun öpüşme rekoru 58 saat, 35 dakika, 55 saniye.

Peki, neden öpüşüyoruz? Dışarıdan baktığımızda çok garip bir şey yapıyormuşuz gibi görünüyor.

Günümüzde öpüşmek sevgiyi, tutkuyu, barışı simgeliyor; ama dünya tarihinde öpüşen ilk iki insan bunu neden yaptı?

Öpüşmenin insana iyi gelen bir şey olduğunu biliyoruz. Öpüşme sırasında dakikada 2-3 kalori yakıyoruz. Sık öpüşen insanların kolesterol değerlerinde düşme gözlemleniyor. Stresten kurtulmanın en kolay yollarından biri de öpüşmek. Ama öpüşmenin bu iyi yanları kazayla ortaya çıkmadı. Öpüşmenin 3000 yıl önce Hindistan’da başladığı sanılıyor.

Evrimi inceleyen psikologlar öpüşmenin yemek yemekten, daha doğrusu karşındakini beslemekten gelmiş olabileceğine inanıyor. Aynı anne kuşların yavrularını beslemek için yiyeceği önce çiğnemesinde olduğu gibi. Bu durum birçok hayvanda, hatta bebek mamaları bu kadar yaygınlaşmadan önce insanlarda bile görülüyordu. Yani öpüşmek, güven ve bağlılıkla yakından alakalı.

Öpüşürken karşımızdaki kişiyle tükürük alışverişi yapıyoruz. Türkürükte bizi tanımlayan birçok şey bulunuyor. İyi bir öpüşme sonucunda farkında olmadan karşımızdaki kişinin bize göre ideal bir eş olduğu çıkarımını yapabiliyoruz. Daha çok öpüşen toplumlar bu sayede daha iyi eş seçimleri ve daha sağlıklı çocuklar yetiştirmiş olabilirler.

Önceki yazı

Meme uçları neden koyu renklidir?

Sonraki yazı

Su tasarrufu nasıl yapılır?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir