Bilim ve DoğaCinyus FactsEvcil Hayvanlar

İneklerin aslında meraklı, akıllı, duygusal ve sevimli yaratıklar olduğuna dair şaşırtıcı bilgiler

İnekleri yemek ve sütünden faydalanmak dışında haklarında çok bir şey bilmiyoruz. İnek ya da öküz deyip geçiyoruz. Halbuki inekler son derece sosyal, akıllı ve meraklı yaratıklar. Belki de bilerek onlar hakkında fazla bilgi sahibi olmamak istiyoruzdur. Duygusal ve zeki canlılar olduğunu bilmemiz işlerimizi zorlaştırabilir, ne de olsa inekler kesip yememiz için var.
inek-bilgiİşte ineklere bakışınızı değiştirecek inanılmaz bazı bilgiler:

 1. İnekler tıpkı insanlar gibi sürü içinde arkadaş grupları oluşturur. İnekler sürü için 2-4 bireyle arkadaş olur ve zamanlarının büyük çoğunluğunu onlarla geçirir. Dahası inekler sevmedikleri ineklere ya da insanlara kin tutabilir.
 2. İnekler de insanlar gibi yavrularını 9 ayda doğurur.
 3. İnekler sosyal hayvanlardır. İzole edildiklerinde depresyona girebilirler.
 4. İneklerle genlerimizin yüzde 80’i aynı.
 5. İnekleri ilk kez bundan 5000-6000 yıl kadar önce evcilleştirdik.
 6. Kırmızının inekleri ya da boğaları sinirlendirdiği doğru değildir. İnekler kırmızı ve yeşili göremez. Dolayısıyla kırmızıya sinirlenmeleri de mümkün değildir. Boğa güreşlerinde boğalar aslında matadorun kumaşı hareket ettirmesine celallenir.
 7. İneklerin en az kediler ya da yunuslar kadar meraklı olduğu biliniyor. Çevrelerindeki yeni şeyleri inceledikleri ve ne olduklarını çözmeye çalıştıklarını gösteren birçok gözlem var.
 8. İnekler çevlerini 360 dereceye yakın bir açıyla görebiliyor. Bu geniş görüş açısı onların yırtıcılardan korunmak üzere evrilmelerinin bir sonucu.
 9. İneklerin koku alma duyusu son derece gelişmiştir. 7-8 km uzaktaki kokuları alabilir. Duyma yetileri de insanlara göre çok daha gelişmiştir.
 10. Bir evcil sığır günde ortalama 4 saat kadar uyur.
 11. Uyumaktan daha uzun bir süreyi yani 6 saati otlamaya ayırırlar. Ortalama 8 saat kadar da yedikleri otları çiğnemeye ayırırlar.
 12. Günümüzde yaklaşık 900 farklı inek ırkı var. Dünya üzerinde toplam 1,5 milyara yakın inek yaşıyor.
 13. İneklerin normal yaşam süreleri 20-25 yıla ulaşabilir. Ancak günümüzde sadece 2 yıl yaşayabiliyorlar. Neden öldüklerini biliyorsunuz.
Önceki yazı

Efsane isimlerin sıradışı portreleri: Inkonic Faces

Sonraki yazı

Sarhoşken beyninizin size söylediği ipe sapa gelmez yalanlar

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir