Cinyus Facts

İnanılmaz yakın çekim fotoğraflarla göz hakkında hayret verici bilgiler

Canlılarda göz evrim sürecinin en başında sadece ışığa duyarlı tek bir hücreydi. Koyu renkli bu hücrenin sayısı milyonlarca boyunca yıl arttı ve koyu renkli bir noktaya dönüştü. Sonra bu nokta giderek çukurlaştı. Ardından takip eden milyonlarca yılda çok daha gelişmiş özelliklere kavuştu ve canlıların vazgeçilmez alıcılarından biri oldu. İnsan gözü de bazı yönlerden diğer canlıların gözlerine göre daha yeteneksiz olsa da çoğu açıdan inanılmaz yeteneklere sahip.

İşte size Fotoğrafçı Suren Manvelyan’ın harika yakın çekim göz fotoğrafları ile göz hakkında inanılmaz bazı bilgiler:

goz-iris-yakin-cekim (1)İnsanoğlunun normal yani default göz rengi kahverengi. Mavi ve yeşil göz renkleri genetik mutasyonlar sonucu ortaya çıktı.
goz-iris-yakin-cekim (2)İlk mavi gözlü insan günümüzden 6000 ile 10 bin yıl kadar önce ortaya çıktı. İnsanların birkaç yüz bin yıl önce ortaya çıktığını düşünürsek bu oldukça yakın bir tarih.
goz-iris-yakin-cekim (3)İlk mavi gözlü insan rastgele bir mutasyon sonucu mavi gözlerle doğmuştu. Daha sonra büyüdü ve mavi gözlü olmasını sağlayan genlerini çocuklarına, torunlarına ve onların torunlarına aktardı.
goz-iris-yakin-cekim (4)Yani aslında bütün mavi gözlü insanlar aslında bir şekilde akraba sayılar. Çünkü bütün mavi gözlüler ilk mavi gözlü insanın soyundan geliyor.
goz-iris-yakin-cekim (5)Mavi gözlüler hakkında bir şey daha… Mavi gözlülerin alkole dayanıklılığı diğer insanlara göre daha yüksektir. Bir mavi gözlü içerken dikkatli olun, ölçünüzü kaçırabilirsiniz.
goz-iris-yakin-cekim (6)Görme aslında çok karmaşık bir duyudur. Her göz yaklaşık 107 milyon ışığa duyarlı hücreye sahiptir. Ayrıca milyonlarca renk algılayıcı konik alıcı da renkleri ve ayrıntıları seçmemizi sağlar. Gözden o kadar çok veri gelir ki beynimizin önemli bir bölümü bu verileri işlemek ve anlamlandırmak için çalışır. Daha da ilginci, aslında görüntü gözde değil, beyinde oluşur.
goz-iris-yakin-cekim (7)İnsan gözü, dünya üzerindeki en renkli ve ayrıntılı görme yeteneğine sahiptir. Bunun birçok avantajı var. Ancak dezavantajları da var. Görüşümüz net ama yavaştır. Bu ne demek şimdi, anlatayım. Mesela daha az renkli ve ayrıtılı görüşe sahip olan bir kedi ya da köpek saniyede 100 kare algılayabilir. İnsan gözü ise saniyede 25 kare görecek şekilde evrilmiştir. Eğer biz de saniyede 100 kareye eşit bir görüşe sahip olsak gözümüz açıkken çok fazla düşünemeyebilirdik. Çünkü bu durumda beynimiz sadece görmeye odaklanıyor olurdu.
goz-iris-yakin-cekim (8)Vücudumuzdaki en hızlı kas göz kapağı kasımızdır. Öyle ki çoğu zaman göz kırptığımızı kendimiz bile fark etmeyiz. GÖZ MÜ KIRPTIN SEN BANA? Ayrıca vücuttaki en aktif kas grubu göz kaslarımızdır. Göz küresine ve kafatasınıza bağlı olan bu kaslar gözünüzü sağa, sola, yukarı aşağı hareket ettirmenizi sağlar ve uyanık olduğunuz süre boyunca neredeyse her an çalışırlar.
goz-iris-yakin-cekim (9)Gözümüz dünyadaki en hızlı objektifen bile kat kat daha hızlı netlik ayarı yapabilir. Bir objektifin netlik değiştirmesi en az birkaç saniye sürebilirken gözünüz bunu siz farkına bile yapmadan yapıverir. Ama bu sonsuza kadar böyle sürmez. Göz merceğiniz zamanla bu yeteneğini kaybeder ve bir süre sonra hiçbir şeyi net görememeye başlarsanız. İşte buna katarakt deniyor.
goz-iris-yakin-cekim (10)Bilimsel bir çalışmaya göre gözyaşının yapısı neden ağladığımıza göre değişebiliyor. Yani gülmekten gözünüz yaşarınca gözyaşı farklı bir yapıda olurken, üzüntüden ya da sinirden ağladığınızda bambaşka bir yapıda olabiliyor.
goz-iris-yakin-cekim (11)Gözyaşı süper bir antiseptiktir. Çok hassas bir organ olan gözümüzü zararlı mikroplardan ve gözünüze kaçabilecek olan minik parazit ve böceklerden korur. Bu nedenle kadınlar antik çağlarda kadınlar savaşa giden erkekleri için küçük şişelere gözyaşlarını doldururdu. Eğer adam savaşta yaralanırsa, yarası mikrop kapmasın diye üzerine bu gözyaşını sürerdi. Vay be!
goz-iris-yakin-cekim (12)Gözümüz en hızlı iyileşen organlarımızdan biridir. Korneada meydana gelen bir hasar 48 saat içinde onarılır. Aman, başınıza böyle bir şey gelirse siz yine de hemen doktora gidin. Kornea hasarları çok tehlikeli olabilir.
goz-iris-yakin-cekim (13)Köpekbalığı gözü insan gözüne çok benzer. Hatta biliminsanları köpekbalığı korneasını kornea nakillerinde kullanmaya başlamış bile.
goz-iris-yakin-cekim (14)Kusarken kendinizi çok zorlarsanız korneanız hasar görebilir.
goz-iris-yakin-cekim (15)

goz-iris-yakin-cekim (16)

goz-iris-yakin-cekim (17)

goz-iris-yakin-cekim (18)

goz-iris-yakin-cekim (19)

goz-iris-yakin-cekim (20)

goz-iris-yakin-cekim (21)

Önceki yazı

Uçağa binmek sağlığımızı kötü mü etkiliyor?

Sonraki yazı

Star Wars Episode VII için filmin hayranlarından harika çalışmalar

1 Yorum

  1. Abiye kuzu
    01 Ekim 2016 at 06:54 — Cevapla

    “lk mavi gözlü insan rastgele bir mutasyon sonucu mavi gözlerle doğmuştu. Daha sonra büyüdü ve mavi gözlü olmasını sağlayan genlerini çocuklarına, torunlarına ve onların torunlarına aktardı.”
    20’li yillardayiz ve hala rastgele mutasyonlarla dogan insanlarin varligina mi inanacagiz yani. Pehhh!!

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir