Aile ve Çocuk

İç güveyi nedir?

İç güveyi iç güveysinin doğru yazılmış ve okunmuş halidir. Kulağa geldiği gibi anlamı bir tür parazit değildir.
Bildiğiniz gibi güvey damat demek. İç güveyi ise evlendikten sonra gelinin ailesinin evinde, gelinin ailesi ile birlikte yaşayan erkekleri niteleyen bir sıfattır. Uğur Mumcu, iç güveyi kavramını kayınpederinin evinde pijamayla oturan adam olarak tanımlamıştır.

Fadıl Fıdıllıoğlu bir dönemin en tanınan iç güveysilerinden biriydi.

Fadıl Fıdıllıoğlu bir dönemin en tanınan iç güveysilerinden biriydi.

İç güveyliği kurumunun sosyolojik tanımı ise şöyledir: İç güveyi ya da İngilizcesi ile internal husband, maddi açıdan daha güçlü olan tarafın kadın olması durumunda, erkek tarafından evliliğin kadının mevcut evinde sürdürülmesi halidir. Birçok toplumda görülebilen bir evlilik çeşididir.

İç güveylik, kaka, nalet, ezik, bunaltıcı, sinsi, tembel, hımbıl, sünük ve sinik ve daha birçok olumsuz çağrışımlar yaratır. İç güveylik, bunu çeken insan için hiç hoş bir durum değildir. Bir yaştan sonra kendi aileniz bile çekilmez olurken karınızın ailesi size çok daha çekilmez gelir herhalde.

Dahası iç güveyi karısının ailesinin imkanlarından faydalandığı için negatif muamele görür. İki lokma fazla yese obur, iki gram rahat etmek istese tembel olur. Of çok çekilmezidr iç güveyi olmak. Hiç iyi bir kariyer seçimi değildir.

Peki, iç güveysinden hallice ne demek?

Kötü bir durum olduğu için “iç güveyinden hallice olmak” diye bir deyimimiz bile vardır. Bu deyim kişinin içinde bulunduğu durumun hiç iyi olmadığını ama iç güveyi kadar da kötü olmadığını belirtir.

Gerçi zeki bir iç güveyi içinde bulunduğu şartları kendi için avantajlı hale de getirebilir. Eğer kayınpederi zenginse ve biraz kafasını kullanırsa kendine bir dükkan açtırıp ğaşalar gii yaşayabilir. Kayınpedere yakın olduğu için mirasını da daha kolay tırtıklayabilir.

Tarih karısının ailesini notere götürüp mallarını mülklerini karısının ya da kendisinin üstüne yaptıran iç güveyleriyle doludur.

Unutmayın iç güveyliği kötüdür ama insanın küllerinden doğması için de süper bir fırsat olabilir.

Önceki yazı

Darth Vader kimdir?

Sonraki yazı

Öğrendiğinizde çok şaşıracağınız 14 süper bilgi

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir