Blog

Bir kuşağın toplu histerisi mi yoksa gerçek mi: Hugo’ya küfür edilmesi olayı

Ne uzaylılar, ne Fuat Avni ne de başka bir şey… Türkiye’nin son yıllardaki en büyük gizemi nedir sorusuna verilebilecek pek çok yanıtınız olabilir ama bana sorarsanız bu soruya verebileceğim yanıt canlı yayında Hugo’ya ve Tolga Abi’ye küfür edilmesi olayıdır.
hugoo
Malum küfürleri burada tekrarlamayalım ama 80 ve 90 hatta 2000 kuşağının ruh sağlığı için bu olayın ayrıntılarıyla netliğe kavuşturulması şart. Bunun için gerekirse meclis araştırma komisyonu kurulmalı, MİT ve diğer uluslararası haberalma kuruluşları hatta üniversiteler devreye girmeli ama bu gizem çözülmeli.

Zira bu kuşaklar artık sokakta kendi kendine konuşan, delirmeye yakın insanlar gibi oldu. Çünkü onlar yıllarca ballandıra ballandıra bu hikayeyi anlattı. Hugo’ya küfür eden bu çocuğa içten içe bir sempati besledi. Neden bilmiyoruz ama bu hikayeyi adeta bir savaş anısı gibi çok sevdi. Çocuğu efsane haline getirdi. Olaya tanık olmayanlar bile anlatılanlar sayesinde bunun gerçekliğinden kesin bir şekilde emindi.

Sonra ne oldu? Tolga Abi, defaten ve çok kesin bir dille böyle bir olayın yaşanmadığını söylemeye başladı. Neredeyse ekmek musaf çarpsın deme raddesine gelene kadar bunun uydurma olduğunu söyledi. İşte bundan sonra ne olduysa oldu. Yıllar yılı bu hikayeyi anlatanlar acayip şeyler söylemeye başladı. Ne dediler: “Aslında böyle bir olay yaşanmadı, biz bunun yaşandığına kendimizi inandırdık.” Tam bir şok değil mi?

Şimdi elimizdeki delillere bakarak ve akıl yürüterek kendimce bir soruşturma başlatıyorum.

Şimdi geçmişe gidelim, ne olmuştu hatırlayalım:

90’lı yılların popüler yarışma programı Hugo… Telefonla Hugo’ya bağlanıyor ve joystick olarak olarak telefonu kullanarak Hugo’yu oynatıyorduk. Anlatılana göre muhtemelen 1994 yılında günlerden bir gün 8cyaşında bir çocuk Hugo’yla engelleri aşarken telefonun tuşlarının takılması sonucu trenin altında kalmıştı ya da uçurumdan aşağı uçmuştu ve elenmişti. Bunun sonucunda da sinirine kurban gitmiş Hugo’ya bir küfür savurmuştu. Akabinde onu küfür ettiği için uyaran Tolga Abi de aynı küfürden nasiplenmişti.

Herkes hikayeyi biliyor. Ama Tolga olmadı diyor.

Peki şimdi can alıcı bir soru soralım:

O halde Ramazan Akarsu kim?

Canlı yayında Hugo’ya küfür eden çocuğun ki şu anda muhtemelen 30 yaşına ermiştir, adının Ramazan Akarsu olduğunu biliyoruz. Olay meydana geldiğinde 8 yaşındaydı. Yani öyle söylediği rivayet olunuyor. Hatta Adana’dan aradığını da biliyoruz. Yani bunu söyleyen pek çok insan var. Bu isim öylece uyduruldu mu yani? Durup dururken biri bu olmamış olayın kahramanına isim mi uydurdu?

Bunu da yazıya eklememiz şart. Konuyla ilgili ender belgelerden ikisi. O dönemde önemli gazetelerde yazan iki televizyon yazarına ait. Ekşisözlük’te “unknowns” adlı yazar bulmuş bunları:

1MpNWAa2nr5d

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir güncelleme daha yapayım. Olayın gerçekleştiği dönemde Hugo’nun yapımcısı şirketin ortağı olan Alphan Manas da Twitter’dan yaptığı açıklamayla Hugo’ya ve Tolga Abi’ye küfür edildiğini doğruluyor. Alphan Masan dediğimiz insan kerli ferli saygın bir işadamı bu arada. Bakınız:

Ayrıca madem böyle bir olay yaşanmadı neden herkes bunun yaşandığını biliyor. Devlet eliyle söylenmemiş böylesi organize olmayan bir yalan nasıl bu kadar popüler olabilir. Bu işte bir tuhaflık yok mu? Yıllar yaşadığımız toplu bir histeri miydi? Öyleyse bu histeri nasıl gelişti? Yalansa da ilk yalanı kim söyledi? Bu bir bilimsel araştırmayı hak etmiyor mu? Hepimiz mi kendimiz görmüş gibi uydurduk bunu?

Tolga Abi sanki bu konuda topluma ciddi bir ayıp etti. Çoğu insanın birebir şahit olduğu bu olayı yaşanmamış saymasının arkasında nasıl bir hinlik var ben anlamadım. Ona da aşk olsun.

Önceki yazı

Adam Driver’a benzeyen kedi ailesini buldu

Sonraki yazı

Kediler altında yirmi bin fersah

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir