Cinyus FactsTeknoloji ve Bilgisayar

Baktıkça hipnotize olacağınız nasıl yapılır GIF’leri

Her gün gördüğünüz ya da kullandığınız nesnelerin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki GIF’leri mutlaka görmelisiniz. Hipnotize olarak izleyeceğiniz GIF’lerde kurşun kalemden yay yapımına birçok şeyin üretim aşamalarını izleyebilirsiniz.

kursun-kalemler-nasil-sivriltilir

1. Kurşun kalem nasıl sivriltilir?

Kurşun kalemler yapıldıktan sonra paketlenmeye gönderilirken uçları açılıyor. Elbette bunu kalemtıraşlarla yapmıyorlar. Hepsi bir hat üzerinde sırayla yuvarlanarak uçları bir tambur üzerindeki zımparaya sürtülüyor. Sonu.: Sabah kadar izlenebilir!

tel-orgu-nasil-yapilir

2. Tel örgü nasıl yapılır?

Başka bir üretim şaheseri daha. Bu makine telle beslendiği sürece sonsuza kadar tel örebilir. Elbette bu haliyle sonsuza kadar izlenebilir de.

yay-nasil-yapilir

yay-nasil-yapilir2

3. Yay nasıl yapılır?

Yukarıdaki iki ayrı GIF’te hemen hemen aynı yöntemle iki farklı yay türünün nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Metal, tel şeklinde bir kanaldan çıkıyor ve bir yönlendirici sayesinde helezon şeklini alıyor. Helezon haline gelen metal birkaç ısıl işlemden sonra yay özelliğine de kavuşuyor.

zil-nasil-yapilir

4. Bateri zili nasıl yapılır?

Bateri zili üreten pek çok firma zilleri döktükleri alaşımları gizli tutar. Mesela İstanbul’da dünyanın en iyi zillerini yapan Zilciyan’ın nasıl bir metal alaşımı kullandığı asla tam olarak açıklanmaz. alaşım zil kalıplarına döküldükten sonra çeşitli kereler dövülerek tınısına kavuşur. Bu GIF’te de zilin dövülme aşamalarından biri gösteriliyor.

kamuflajli-migfer-nasil-yapilir

5. Miğfere kamuflaj deseni nasıl işlenir?

Hiç bu şekilde yapıldığını düşünmüş müydünüz? Bildiğiniz ebru tekniği ile kamuflaj deseni miğfere geçiriliyor.

zincir-nasil-yapilirr

6. Zincir nasıl yapılır?

Bir sürücü uygun uzunlukta kesilmiş metali başka bir sürücünün getirdiği halkanın içinden geçiriyor. Sonra iki bükücü pres demirin her iki ucundan bastırark düz metali zincir halkası haline getiriyor. Bu sonsuza kadar devam ediyor. İzle izle hipnotize ol.

mermi-nasil-yapilir

7. Mermi nasıl yapılır?

Gördüğünüz makinedeki kovanların içine girip çıkan her tüpün farklı bir işlevi var. En baştaki barutu ateşleyen patlayıcı kapsülü kovanın tabanına sabitliyor. Sonraki tüplerde barut koyuyor, bunu sıkıştırıyor, mermi çekirdeğini yerleştiriyor ve sabitliyor. Hey gidi eskiden bunlar elle yapılırdı.

balon-nasil-yapilir

balon-nasil-yapilir2

8. Balon nasıl yapılır?

Sıvı elastik madde önce ampul şeklindeki kalıplara dökülüyor. Soğumadan iki fırça balonların ağız kısmını yapıyor. Soğuyunca balonlar kalıptan çıkarılıyor.

catal-nasil-yapilir

9. Çatal nasıl yapılır?

kurdan-nasil-yapilir

10. Kürdan nasıl yapılır?

Önceki yazı

Favori kahveleri insanlar hakkında ne söylüyor?

Sonraki yazı

Evde kolay domates salçası yapmayı öğrenin

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir