Bilim ve Doğa

Hermit yengeçlerinin kabuk değişim zinciri

minare yengeciBir tür minare yengeci türü olan hermit yengeçleri dünyanın hemen hemen tüm denizlerinde yaşayan enteresan bir canlı. Korunmak için bir kabuğun içinde yaşamak zorundalar. Ancak salyangozlar gibi kendi kabuklarını kendileri yapamıyorlar. Bu yüzden boyutlarına uygun boş bir kabuk bulup içine giriyorlar. Böylece güven içinde hayatlarına devam edebiliyorlar. Ancak hermit yengeci zamanla büyüyor ve mevcut kabuklarının içine sığamaz oluyorlar. Bu durumda daha büyük bir kabuk bulmak ve eski kabuklarından çıkarak yenisine taşınmak zorunda kalıyorlar. Kabuk değiştirmek ise son derece riskli çünkü değişim sırasında kabuksuz kaldıkları için açık hedef haline geliyorlar.

Hermit yengeçleri kabuk değişimi sırasında avlanma risklerini azaltmak için dünyanın en sıra dışı hayvan davranışlarından birini geliştirmiş. Aşağıda videosu da olan bu davranış aslında bir kabuk değiştirme partisi gibi ya da ikinci el karavan pazarı… Adını siz koyun.

Partide her boydan hermit yengeci biraraya geliyor. Sonra arka arkaya büyükten küçüğe boy sırasına girip bir zincir oluşturuyorlar. Sonra en öndeki ve en büyük kabuktaki yengeç daha büyük bir kabuğa geçmek için eski kabuğundan çıkıyor. Ondan boşalan kabuğa ise kısa süre içinde başka biri geçiyor. Ondan boşalana da bir sonraki. Değişim böyle böyle en küçüğe kadar ilerliyor. Böylece kabuk değişimi birkaç saniye içinde tamamlanmış oluyor. Değişim çok kısa sürdüğü için herkes sağlam bir şekilde hayatına devam edebiliyor.

İşte size dünyanın en eğlenceli değiş tokuş partisinden bir bölüm, izleyin ve şaşırın:

Önceki yazı

Dünyanın en hızlı uçağı

Sonraki yazı

Teknoloji cinselliği nasıl etkileyecek?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir