Cinyus FactsEvcil Hayvanlar

Hayvanlar ile ilgili gerçekte hiç de öyle olmayan önyargılar

Bazı hayvanları görünüşleri çok çok sevimli olabilir, onları ağaçlarından indirip, yuvalarından çıkarıp sıkım sıkım sıkmak isteyebilirsiniz ama bu başınıza birçok iş açabilir. Doğada gördüğünüz her şey göründüğü kadar sevilesi olmayabilir. Bunun tam tersi de olabilir. Bazı yaratıklar çok sevimsiz ve korkutucu görünse bile sevilmeye değerdir.
koalaKoalarla dans edilmez
Mesela bakınız koalalar. Avustralya’ya özgü ağaçlarda yaşayan bu yaratıklar pofuduk görünümü, büyük tüylü kulakları ve şapşal burnuyla tam kucaklamalık görünür. Ancak görünüşlerine aldanıp kucağınıza almaya çalışırsanız fena halde tırmalanabilir ısırılabilir ve bu canlının taşıdığı birtakım tehlikeli virüsle muhattap olabilirsiniz. Unutmayın ağaçta yaşayan bu hayvanın sağı solu kavramak için çok dev pençeleri var. Okaliptüs çiğnemek için de kuvvetli dişlere ve çenelere sahipler. Ürkerlerse canınızı yakmaları çok zor olmaz ki çok ürkekler. Ayrıca koalaların kürkleri kesinlikle yumuşak değil.
yarasalarla-ilgili-yanlis-bilinenlerYarasalar iyi de çevreleri kötü
Evet, kabul edelim ki yarasalar pek sevimli görünen canlılar değil. Ayrıca talihsizce Drakula ve vampirlerle özdeşleştirilmeli onları daha da korkutucu yapıyor. Halbuki yarasalar neredeyse tamamen zararsız canlılar. Bir kaç türü haricinde kanla etle işi olan yarasa yok. Kanla işi olanlar da zaten en fazla ineklere atlara musallat olup bir tatlı kaşığı kan içip işlerine bakıyor. Yarasalar süper canlılar. Böcek popülasyonunu kontrol altında tutuyorlar, meyve ve çiçek özlerine bayıldıkları için bitkileri dölleyip çok yararlı bir şey yapıyorlar.
domuz-hayvaniHaklarını da yemeyelim
Tamam, domuzları sevmiyoruz, beslemiyoruz ve yemiyoruz ama sanki biraz haklarını yiyormuşuz gibi. Çünkü domuzlar bildiğimiz diğer besi hayvanlarına göre çok daha pis değil. Sadece çamurda debelenmeyi seviyorlar. Çamura düşkünlüklerinin başka bir nedeni kendilerini parazitlerden korumak ve vücut ısılarını dengelemek. Gelelim dışkı yeme olayına. Bilinenin aksine dışkısını yeme davranışını gösteren tek canlı domuz değil. Tavuklardan köpeklere birçok canlı kendi dışkısının tadına bakmayı seviyor. Hayvan işte.
hayin-yunuslarYunuslar hiç de neşeli değil
Yunuslar gerçekten çok akıllı sosyal canlılar. Kekir kekir kikirdemeleri, her zaman gülen suratlarıyla aynı zaman da çok da sempatikler Ancak yunusların da bazı tiksinç özellikleri var. Gülen suratlarına aldanmayın, yunuslar yeri geldiğinde son derece asabi ve saldırgan olabiliyor. Hatta saldırganlıkları birbirlerini oyun ya da zevk için öldürmeye kadar varıyor. Dahası çiftleşme döneminde erkek yunus grupları ele geçirdikleri dişi yunusları günlerce seks kölesi gibi kullanıyor.
tembel-hayvanTembel hayvan çok tembel
İşte hayvanlarla ilgili başka bir yanılgı. Tembel hayvanlar aslında son derece kötü kokuyor. O kadar ki tembellikten ve hijyene önem vermemekten tüyleri bir ton parazit, yosun ve bakteri taşıyor. Ayrıca aslında çok da tembel sayılmazlar. Hatta evinizdeki kedi tembel hayvandan daha tembel olabilir. Tembel hayvanları günde ortalama 9-10 saat uyur. Kedilerse 16-18 saat uyuyabilir. Tembel hayvanlar çok yavaş hareket eder ve çoğu zaman hareketsizdir. Bunun nedeni ise gökyüzünden ve orman zemininden gelen saldırıları önlemek için güzlenmektir. Aslında ne kadar yavaş hareket ederse yerinin belli olması da o kadar güç olur. Bu arada sloth ya da tembel hayvanın sindirim sistemi biraz tembel. Çünkü yediklerini 50 günde zor sindiriyor.
ineklerİnekler aptaldır
Görüntü ve hareketler yanıltıcı olabiliyor. Herkes ineklerin aptal ve duygusuz olduğuna inanır. Ama gerçekte öyle değil. İnekler diğer ineklerle ve diğer canlılarla arkadaşlık geliştirebilir. Ayrıca mesela yemek yemek için kapıları açmayı öğrenebilir. Ayrıca bilimsel araştırmalarda görülmüş ki mesela bir kapıyı açınca yemek bulabildiğini keşfeden ineklerde insanların “evraka” tepkisine benzer bir ruh hali oluşur.
kediKediler ilgisiz, mesafeli, nankör ve soğuk yaratıklar
Köpeklerin sadık, sıcakkanlı ve sevecen, kedilerinse tüm bu özelliklerin tersi özelliklere sahip olduğu düşünülür. Yani genel algı bu şekildedir. Halbuki nankör kedi, soğuk hayvan, artis gibi yakıştırmaları hiç hak etmiyorlar. Kedilerin insanlarla duygusal bağlar geliştirdikleri bilimsel olarak tespit edilmiş bir olgudur. Mesela kediler sahipleri ile ya da alışık olduğu inanlara alışık olmadığı insanlara farklı davranacak kadar gelişkin sosyal becerilere sahiptir. Ancak kediler köpeklerden farklı davranış ve tepkilere sahiptir. Mesela bir köğeği çağırdığınızda hemen koşarak gelir ama kedi büyük ihtimalle gelmez. Bu onun nankörlüğünden değil dikkatinin içgüdülerinin yönlendirdiği avlanma üzerinde odaklanmış olmasındandır. Kediler sevgilerini göstermek için de farklı bir beden dili kullanır. Mesela sahibine kafa atması, omuz atması ya da sürtünmesi, masaj yapması veya karşınıza geçip gözlerini kırpması bir sevgi belirtisidir. Avladığı şeyleri isze getirmesi de aslında size hediye vermesi olarak nitelenebilir. Köpekler hediye vermez unutmayın.

Bugün bunu öğrendim

İnekler otlarken yüzlerini sadece kuzey ya da güneye döner. Bunu dünyanın manyetik alanını hissederek yaptıkları ve vahşi günlerinden kuzey-güney yönlü göç içgüdüsünün bu fenomene neden olduğu sanılıyor. Hayvanlarla ilgili başka ve süper ilginç bilgiler…inekler
Önceki yazı

G3 piyade tüfeğinin özellikleri

Sonraki yazı

Muazzam çalışma: Seda Sayan'ın Efsane Ayarı

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir