Bilim ve DoğaCinyus FactsEvcil Hayvanlar

Hayvanlar hakkında çok ilginç gerçekler

Hayvanlar hakkında bilinmesi elzem olmayan ancak eğlenceli ve de ilginç bazı detaylar:

Kutup ayısı hakikaten de çok sakat bir memeli

Kutup ayısı hakikaten de çok sakat bir memeli

Kutup ayılarının tüyleri aslında beyaz değil, saydamdır. Kutup ayılarının derileri de koyu renklidir. Saydam tüyler kar ve buzlardan gelen ışığı yansıtıp ayıya beyaz rengini vererek kutup ortamında kamufle olmasını sağlar.

Sahibinin mındar ettiği horoz Mike :(

Sahibinin mındar ettiği horoz Mike :(

– Amerikalı Horoz Mike’ın başına gelenler gerçekten de pişmiş tavuğun başına gelmeyecek cinsten… 1945 yılında sahibinin pişirmek üzere başını kestiği Mike adındaki horoz ölmedi ve 18 ay boyunca başsız yaşadı. Sahibi başı olmayan Mike’ı 18 ay boyunca açıkta olan yemek borusundan tahıl ve su vererek besledi. Mike en sonunda nefes borusuna kaçan yemler nedeniyle boğularak öldü. Talihsiz horoz Mike başsız yaşadığı 18 ayda yaklaşık 4 kilo daha büyüdü.

Sivrisinek gerçekten çok şerefsiz bir canlı

Sivrisinek gerçekten çok şerefsiz bir canlı

– Sivrisineklerin sarışın insanları sokma ihtimali aynı ortamdaki esmer tenli insanları sokma ihtimalinden yüksektir. Sivrisinek zararlısı hamile kadınları, kolonya veya parfüm kokan kişileri, terli insanları veya hızlı ve derin nefes alan insanları sokmaya daha eğilimlidir. Çünkü bu yaratıklar karbondioksit ve kokuya duyarlıdır. Ter kokanlar ya da hızlı nefes alanlar koku ve karbondioksit yaydığı için öncelikli hedef olur.

– Sivrisinekler sağanak yağışta bile damlaların arasında ıslanmadan uçabilir.

Sevimsiz işte!

Sevimsiz işte!

Sevimsiz hayvan fare yenebilecek hemen her şeyi yiyebilir. Ayakkabıdan halıya, naylondan tahtaya her şey farelerin menüsündedir. Anasını babasını bile çıtır çıtır yiyebilecek tıynette bir canlı olan fare kendi türünün ölülerini ve hatta yavrularını bile yemekten imkanı yok çekinmez.

Aslan karizmatik bir hayvan

Aslan karizmatik bir hayvan

– Ormanlar kralı karizmatik hayvanlar olan erkek aslanlar günde yaklaşık 40 kez çiftleşir. Bu çok eğlenceli gibi görünse de bu çiftleşmeler çok kısa sürer erkeğin bunu yapmaktaki amacı sürüdeki dişileri sürüde tutmaktır. Ama yine de aslanın günde 20 saat uyuduğu düşünülürse ve de uyanık kaldığı 4 saatte beslenme ve yalanma işlerine zaman ayırdıktan sonra elde ettiği  “40” rakamı efsane bir skordur.

Kermit

– Muppet Show’un yıldızı Kurbağa Kermit solakmış.

boga-guresi

– Boğaların kırmızı renkle aralarında bir sorun olduğu ve kırmızı şeylere saldırma eğiliminde olduğu koskocaman bir uydurmadır. İnekler ya da boğalar renkleri göremez. Yani dünyaları siyah beyazdır. Mavi ile kırmızı ya da gri ile sarı bir boğa için aynıdır.

mum_and_baby_oyako

– Yavru koalalar annelerinin dışkılarını yer. Bunu yapmalarındaki amaç (elbette bilinçli değil) annenin sindirim sistemindeki okaliptüs yaprağı sindirmeye yardımcı bakterilerin bebek koalaya tranfer edilmesidir.

japon baligi

Japonbalıkları 43 yıl yaşayabilir.

inekler

– Geyikler ve inekler otlarken yüzlerini sadece Kuzey ya da Güneye döner. Kesin dünyanın manyetik alanı ile ilgili bir vaka. Bu durum önceden bir fenomendi ve kanıtlanamıyordu. Gelişmiş navigasyon cihazları sayesinde bu netleşti.

yunus

– Yunuslar uyurken her zaman beyinlerinin bir yarısı uyanık olur. Beynin bir yanı dinlendikten sonra diğer yarısı uykuya dalar.

Basenji-kopek

– Afrika kökenli Basenji ırkı köpekler havlayamaz, sadece miyavlamaya benzer garip bir ses çıkarabilir.

pati

– Kedilerin ve köpeklerin sadece ayakları terler. Patileri haricinde vücutlarında ter bezi bulunmaz.

– Kedi çişi siyah ışıkta parlar. Evinizdeki kedi çişi kokusunun kaynağını bulamıyorsanız CSI’cıların kullandığı siyah ışıktan kullanabilirsiniz. Bu arada temizleseniz bile kedinin aynı noktaya tekrar işeme ihtimali çok yüksek. Tekrar idrar kokusu ortaya çıkarsa aramaya aynı yerden başlayabilirsiniz.

– Yeni doğmuş kangurular yaklaşık bir çay kaşığı büyüklüğündedir. Yavru kendi kendine hareket edebilecek hale gelene kadar anne kangurunun kesesinde yaşar.

– En büyük hayvan yumurtası balina köpekbalığı yumurtasıdır. Yaşayan en büyük balık olan balina köpekbalığı 14 metreye kadar büyüyebilir.

– Günümüzde karada yaşayan hayvanlar arasında ise en büyük yumurta devekuşu yumurtasıdır.

– Devekuşunun gözleri beyninden büyüktür.

– Avokado kuşlar için zehirlidir.

Önceki yazı

Monopoly hakkında bilmek isteyebileceğiniz birkaç tuhaf şey

Sonraki yazı

Facebook neden mavi?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir