Sanat ve Eğlence

Harry Potter filmlerinin çekildiği yerler

Harry Potter hayranları için filmlerin çekildiği gerçek yerleri gezmek çok heyecan verici bir olay. Film İngiltere başta olmak üzere birçok değişik ülkede çekildi. Özellikle İngiltere’de Harry Potter filmlerinin çekildiği yerleri görmek ve gezmek kolay. Üstelik pekçok mekan girmek mümkün ve bunun için bilet ya da izin almak gerekmiyor.

Bu yazıda size İngiltere’de Harry Potter filmlerinin çekildiği gerçek mekanları ve yolunuz İngiltere’ye düşerse kolayca ziyaret edebilesiniz diye bu yerlerin açık adreslerini derledik.

1- Dursleylerin Evi

Dursley ailesinin evi
Harry Potter filmlerinin sinir bozucu ailesi Dursleylerin evini tam olarak filmdekiyle aynı olacak şekilde karşınızda bulmak için gitmeniz gereken yer 12 Picket Post Close, Bracknell. Sokağa giriş serbest ama eve girmeye çalışmayın, kızabilirler.

Şu da 12 Picket Post Close Google Maps üzerinden tam konumu:

2- Platform 9 3/4

platform 9 3-4
Harry Potter’ın Hogwart’a gitmek için kullandığı istasyon olan Platform 9 3/4 aslında Londra’daki King Cross Station. Giriş serbest ve ücretsiz.

Şu da tam konumu:

3- Hogwarts reviri ve Hogwarts kütüphanesi

hogwarts reviri
Harry Potter filmlerindeki gerçek yerlerden, yani gidip görebileceğiniz yerlerden biri de filmlerde revir ve kütüphane olarak kullanılan bir bina. Bu bina aslında Oxford’daki Bodleian İlahiyat Okulu Kütüphanesi ya da Bodleian Library Divinity School. Buraya giriş 1 sterlin yani yaklaşık 4 TL.

Harita:

4- Hogwarts Ekspresi’nin büyücüler dünyasına geçiş yaptığı köprü

hogwarts-ekspresi
Harry Potter filmlerinde, Hogwarts Expresi’nin bir yerden sonra büyücüler tarafına geçtiği nokta aslında tam olarak yukarıda resmini gördüğünüz eski köprü. Burası İskoçya’daki Glenfinnan Viyadüğü. Gidip görmek tamamen ücretsiz.

Harita:

5- The Leaky Cauldron ya da Çatlak Kazan

The Leaky Cauldron
Harry Potter serisinin ilk filminde Hagrid’in Harry’yi götürdüğü The Leaky Cauldron’u da Londra’da gezebilirsiniz. Bunun için tam olarak Leadenhall Market’in yanındaki Bull’s Head Passage’a gitmeniz gerekiyor. Giriş ücretsiz.

Harita:

6- Filmdeki Kings Cross İstasyonu

king cross istasyonu
Filmde nedense gerçek King Cross İstasyonu kullanılmamış. Bunun yerine King Cross İstasyonu olarak York şehrindeki istasyon yani York Railway Station kullanılmış. İsterseniz buraya da gidebilirsiniz. Burada gerçek Hogwarts Express’in lokomotifini de görebilirsiniz. Giriş ücretsiz.

Tam konumu da şöyle:

7- Hogwarts

hogwarts nerede - gercek hogwarts
Harry Potter filmlerinde çok önemli bir yere sahip olan Hogwarts Büyücülük Okulu için birçok farklı mekan kullanılsa da Hogwarts’ın genel görünümü için Northumberland’daki Alnwick Castle ya da Alnwick Kalesi kullanılmış. Harry Potter’ın ilk uçuş derslerini aldığı yer burası. Giriş ücretli. Yetişkinler için 14, çocuklar için 7 sterlin.

Tam konumu şu:

8- Hogsmeade İstasyonu

hogsmeade istasyonu
Filmlerde Hogsmeade İstasyonu olarak görülen yer aslında Yorkshire’daki Goathland Tren İstasyonu. Giriş ücretli.

Tam konumu:

9- Snape’in iksir sınıfı

snape'in-iksir-sınıfı
Harry Potter filmlerinde Snape’in iksir sınıfı olarak görülen yer Wiltshire’daki Lacock Abbey. Giriş yabancı turistlere ücretli.

Haritada:

Bu arada Harry Potter hakkında bilmediğiniz gerçekten ilginç 20 harika ayrıntı yazımızı da okuyup Harry Potter hakkında ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

Önceki yazı

Angela Merkel hakkında ilginç bilgiler

Sonraki yazı

Star Wars: The Force Awakens fragmanında neler gördük?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir