Hamilelik ve Bebek

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız eczanelerden kolayca bir hamilelik testi satın alıp hamile olup olmadığınızı kendiniz test edebilirsiniz. Ancak hamilelik testleri ile ilgili kafanıza takılan birçok nokta olacaktır. Örneğin hamilelik testi ne zaman yapılmalı, hamilelik testini doğru yaptınız mı, test çubuğu üzerindeki çizgiler ne anlama geliyor, hamilelik testleri nasıl çalışıyor gibi… Bu yazıda evde hamilelik testi yapma ile ilgili aklınıza takılabilecek hemen her ayrıntıyı bulabilirsiniz.

hamilelik-testi

Hamilelik testleri nasıl çalışır?
Hamilelik testleri temel olarak yumurtanın döllenmesi, yani hamileleliğin başlaması sonrası salgılanmaya başlayan insan koryonik yumurtalık maddesi (hCG) ya da hiperglikozile hCG (H-hCH) hormonlarını tespit ederek hamileliğin başlayıp başlamadığı hakkında bilgi verir.

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?
Hamilelikten şüpheleniyorsanız hamilelik testlerini kullanabilirsiniz. Örneğin adet gününüz geldiği halde kanamanız 4-5 gün kadar geciktiyse bir hamilelikten şüphelenebilirsiniz. Bu durumda eczaneden aldığınız hamilelik testini kullanarak hamile olup olmadığınızı test edebilirsiniz. Hamilelik testini gereğinden erken yaparsanız gebeliğin gebeliği belirleyemeyebilir. Bu yüzden hamilelik testi için en uygun zaman olan beklenen ancak gerçekleşmeyen adetten 4-5 gün sonrasını beklemek en iyisidir.

Kimyasal gebelik
Bazı durumlarda test, hormonlara göre olumlu sonuç verdiği halde hamilelik başlamamış olabilir. Buna kimyasal geblik adı verilir. Döllenme olmamasına rağmen test çubuğu hamilelik başlamış gibi sonuç verir. Bu tür durumlarda sonucu teyit etmek için birkaç gün daha bekleyip tekrar deneyebilirsiniz.

Gebelik testi nasıl yapılır?
Gebelik testlerinin kullanımı üreticisine göre farklılık gösterse de temel olarak aynıdır. Gebelik testini sabah uyandıktan sonra idrara çıktığınızda yapmanız en sağlıklı sonucu verir. Bazı testler doğrudan idrara tutulur. Bazıları ise idrarı önce bir kaba sonra test çubuğuna damlatmanızı söyler. Siz kullanma talimatında yazanlara göre hareket edin. Önemli bir not: Aldığınız gebelik testinin son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin.

Hamilelik testi sonucunu nasıl değerlendirmek gerekir?
Hamilelik testlerinde sonuç birkaç dakika içinde ortaya çıkar. Bazı durumlarda testteki pozitif işareti silik ya da belli belirsiz olabilir. Bu durumda hamilelik ihtimali güçlü olsa da birkaç gün sonra tekrar test yapmanız kesin sonuç için gerekli olabilir.

Eğer test çubuğunda pozitif işareti, ki bu çoğu zaman iki çizgi şeklinde olur, çıkarsa doktorunuzu arayın ve laboratuvar testi yaptırmanız gerekip gerekmediğini danışın. Bundan sonra gebelik sürecinizi doktorunuzla birlikte düzenli takip ederek geçirin.

Kendinize dikkat edin.

Önceki yazı

Hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

Sonraki yazı

Dünyanın en korkunç köpekbalığı hangisidir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir