Hamilelik ve Bebek

Hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

Gebelik 40 hafta süren bir süreçtir. Çoğu zaman doğumlar 38-40. haftalar arasında gerçekleşir. Nadiren de olsa doğumun 40. haftaya sarkması olası bir durumdur. Hamilelik gelişimi ay üzerinden değil hamilelik haftası üzerinden değerlendirilir.

hamilelik-haftasi-hesaplama

Gebelik haftası hesaplama için kullanılan değişik yöntemler ve testler var elbette ancak hamilelik hesaplama aslında kendi kendinize de yapabileceğiniz kadar kolaydır.

Hekimler hamileliğin başlangıç tarihi olarak hamilelikten önce son görülen adet kanamasının ilk gününü kabul eder. Yani hamile kalma tarihi en son âdet görülen tarihtir. Buna göre hamilellk haftası hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

Anne adayları genellikle son adet görme tarihlerini unutmaz ancak unutulsa bile basit gebeliğin ilk ayında yapılacak bir ultrason ile gebelik haftası kolayca ve kesin olarak belirlenebilir. Hamileliğin ilk haftaarında yapılan ultrasonografi ile hamilelik haftası hesaplamada yanılgı payı en fazla bir ya da iki gündür.

Öte yandan hamilelik ilerledikçe ultrason ile gebelik haftası hesaplamasının yanılgı payı artar. Yanılgı payının artması bebekte ortaya çıkabilecek bir gelişme geriliğinin tespit edilmesini güçleştirebilir.

Örneğin, gebeliğin özellikle son ayında bebekte bir küçüklük varsa bunun bir gelişme geriliği mi yoksa bebeğin normal gelişimi mi olduğu konusunda belirsizlik yaşanabilir.

Önceki yazı

Nasıl hamile kalınır?

Sonraki yazı

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir