Hamilelik ve Bebek

Hamilelik belirtileri

Rahimde döllenme gerçekleştikten sonra birkaç hafta içinde anne adayının vücudunda meydana gelen değişiklikler hamilelik hakkında bilgi verir. Belirtiler erken hamilelik belirtileri ve sonrasındaki haftalarda ortaya çıkan belirtiler olarak ayrılabilir. Hamilelik belirtileri en erken

hamilelik-belirtileri

Hamilelik belirtileri şöyle sıralanabilir:

Adet gecikmesi: En erken hamilelik belirtisi kadının beklenen zamanda âdet olmayışıdır. Beklenen adet geciktiğinde muhtemel bir hamilelik söz konusu olabilir. Âdetin miktarı ve yapısındaki farkılıklar da hamilelik kaynaklı olabilir. Her adet gecikmesinin hamilelik belirtisi olmayabileceği de unutulmamalıdır. Aşağıdaki belirtilerle birlikte ortaya çıkan âdet gecikmesinin hamilelik belirtisi olma ihtimali yüksektir.

Memelerdeki değişiklikler: Hamilelik oluştuğunda ortaya çıkan ilk belirtilerden biri de memelerdeki değişikliklerdir. Memelerde hassasiyet ve dolgunluk; meme ucunda koyulaşma ve karıncalanma erken hamilelik belirtileri arasında yer alır.

Karnın alt kısmında dolgunluk hissi: Eğer beklenen bir hamilelik söz konusu ise karnın alt kısmında başlayan şişkinlik, dolgunluk ve hassasiyet de hamilelik belirtisi olabilir.

Yukarıda sayılanlar hamileliğin birinci ve ikinci haftasından sonra ortaya çıkmaya başlayabilir. Bunların dışında en çok bilinen gebelik belirtileri arasında bulantı, kusma ve aşırı yorgunluk hissi ile beraber uyuma isteği yer alır. Hamilelikte yorgunluk ve uyku hali gebelikle birlikte salgılanmaya başlayan progesteron hormonundan kaynaklanır.

Bulantı ise genellikle 6-12. haftalarda ortaya çıkar. Bulantı daha çok sabahları, bazı durumlarda da sürekli olabilir. Bulantının nedeni ise HCG seviyesinin yükselmesidir. Bulantının normalde kadını rahatsız etmeyen herhangi bir koku nedeniyle şiddetli ve ani bir nedenle ortaya çıkması da hamilelik belirtisi olabilir.

Akıntı: Vajinal akıntı da hamilelik belirtisi olabilir. Hormonların etkisi ile vajinal sıvıların daha fazla salgılanması bu duruma neden olur. Gebelikte belitisi olan akıntı genellikle renksiz ve kokusuzdur.

Aşerme: Aşerme de çok ergen bir belirti olmasa da gebelikle birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Aşerme anne adayının bazı yiyecek ve içeceklere aşırı istek duyması olarak tanımlanabilir.

 Hamilelik ilerledikçe çok sık idrara çıkma isteği ve vajinada hassasiyet de ortaya çıkar.

Hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kadınlarda memelerde hassasiyet ya da bulantı, kusma uyku isteği gibi belirtiler çok hafif görülebilir ya da hiç görülmeyebilir de.

Önceki yazı

İçmek için 7 iyi sebep

Sonraki yazı

En kullanışlı Google Chrome eklentileri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir