Sanat ve Eğlence

Güç’ün karanlık tarafına bile rahatça çemkirebilecek en kötü Türk dizisi yengeleri

Yengelik kurumu hakkında değişik bir algı var. Eminim ki çoğumuzun yengesi dünya iyisidir ama işte nedense kötü olduklarına ve özellikle eşlerinin akrabalarına insafsızca davrandıklarına dair bir marka olmuşlar artık. Bu durum dizilerde de kendini gösteriyor. Birçok dizide yenge karakteri dizinin kötülük ihtiyacını tek başına karşılıyor. Yeğenine tecavüz edenlerle işbirliği yapanı mı dersin, anasız babasız kalmış yeğenini sokağa atan mı dersin…

İşte karşınızda gelmiş geçmiş en fena dizi yengeleri.

Tabi ki Fatmagül’ün Yengesi Mukaddes Yenge
mukaddesGariban Fatmagül’e ve kanayaklı saftirik abisine neler neler etmişti. Hırslı, kıskanç, pişkin ve gerçek bir kötüydü. Bu kadar kötü olmasında yengeyi canlandıran Esra Dermancıoğlu’nun hakkını teslim edelim, oynamayıp yaşıyordu Mukaddes Yenge’yi.

Öyle Bir Geçer Zaman Ki Neriman Yenge
neriman-yengeÖyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinde kıskançlığın dibini bulan kötü niyetli yengedir Neriman. Akrabalarının iyiliğini çekemez, hep kötü durumlara düşsün onlar ister. Kızını da gerçek bir dizi kötüsü olarak yetiştiriyordu.

Küçük İbo’nun yengesi
küçük-ibonun-yengesiYaşı küçük olanlar bilmez ama Küçük İbo’nun küçük olduğu yıllarda oynadığı dizideki Cemile Yenge karakteri Sauron’a asistanlık yapabilecek niteliklere sahipti. Neler etti o zamanlar henüz ufacıcık olan Küçük İbo’ya. Boyu devrilmişti galiba, ettiğini bulmuştu.

Yaprak Dökümü’nden Ferhunde
ferhunde-yengeFerhunde de dizide kendisine öyle hitap edilmese de yenge tanımı içinde inceleyebileceğimiz değme villain’leri kıskandıracak kötülükte bir insandı. Yapmadığı kalmadı Kaymakam Bey ve ailesine. İyi aile çocuğu kocası Şevket’i bile yoldan çıkarmış, zimmetine para geçirtmişti. Evlerden uzak bir karakterdi.

Feriştah Yenge
feristah-yengeMükremin Çıtır’ın yengesi. Feriştah Yenge, scarface’i, türlü faztezileri ve kocası Numan’dan kurtulma planlarıyla hem aşırı komik hem aşırı kötü bir karakter olarak hafızalarımızdaki yerini koruyor.

Kezban Yenge
kezban-yengeAdına dizi çekilmiş yegane yenge karakteri. Çok çok uzun zaman önce ekranlarda görünmüştü. Delici bakışları ve hain planlarıyla adeta bir stereotype’tı kendisi.

Önceki yazı

2015'in en iyi dizileri

Sonraki yazı

Six Feet Under Sözleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir