Bilim ve Doğa

Gök gürültüsü nasıl oluşur?

Gök gürültüsü yıldırım çakmasının bir sonucudur. Su ve buz parçacıkları ile yüklü bulutlarda negatif ve pozitif elektrik yükü oluşur. Bulutlarda biriken elektrik yükü kendine havada bir yol bularak boşalır. Bu elektrik boşalması sırasında çok ince bir hava kanalından binlerce volt elektrik geçer.

Yıldırımın geçtiği yol üzerindeki havanın sıcaklığı bir anda 10.000 C dereceye kadar yükselir. Bu sıcaklıkta hava plazma haline dönüşür. Plazma haline gelen hava saniyenin binde birinden daha kısa sürede genleşir ve çevresindeki daha düşük sıcaklıktaki havada basınç yaratarak titreşimler oluşturan bir şok dalgası yayar. Gök gürültüsü oluşumu olarak duyulan sesin kaynağı plazma haline gelen havanın genleşmesi ile oluşan basınçtır.

Yıldırım ne kadar yakına düşerse işitilen gök gürültüsünün yüksekliği de o kadar yüksek olur. En büyük gürültüyü yıldırımın ana gövdesini oluşturan akım yaratır. Bu bir gümbürtü şeklinde duyulur. Çatlamalar halinde işitilen gök gürültüsü ise yıldırımın daha ince olan kollarından yayılır. Gök gürültüsünün yıldırıma göre daha geç duyulmasının nedeni ise sesin ışıktan çok daha yavaş ilerlemesinden kaynaklanır.

Önceki yazı

Wes Anderson Filmlerindeki Araçlar

Sonraki yazı

Yıldırım nasıl oluşur?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir