Bilim ve Doğa

Gezegenler nasıl kokuyor?

Uzay hakkındaki bilgilerimiz her geçen gün artıyor. Gezegenlerin yapılarını artık daha yakından gözlemleyebiliyor, hatta mesela Mars’a gidip orada ne var ne yok bakabiliyoruz.

Gezegenlerin yüzeylerinde ya da atmosferlerinde hangi maddelerin olduğunu, bunların nasıl hareket ettiğini bilmek süper. Elimizdeki verilere bakarak artık gezegen kokularının da nasıl olduğunu bilmemiz mümkün.

Mesela Venüs…. Venüs’ün atmosferi dünyaya göre çok çok daga sert. Çok yoğun bir atmosferi var. Üzerinde asit yağmurları yağıyor, zehirli gazlarla dolu rüzgarlar esiyor. Venüs atmosferinde yoğun oranda sülfür bileşikleri bulunuyor. Bu yüzden de Venüs çürük yumurta gibi kokuyor.
venusAy ise bir atmosfere sahip değil. Bu yüzden güneşin yakıcı ışınlarına doğrudan maruz kalıyor. Ay’ın kokunu Ay’a bastığımızda öğrenmiştik. Astronotlar elbette uzay başlıklarını çıkarıp Ay’ın yüzeyini koklayamadı ama Ay’ın kokusu iniş modülünün içine kadar girebildi. Astronotların dediğine göre Ay barut kokuyor. Bunda tamamen yanmış yüzeyinin etkisi var elbette.
ayin kokusuMars’ın çok ince bir atmosferi var.Bu atmosfer daha çok sülfür, karbındioksit, magnezyum gibi maddelerden oluşuyor. MArs’ın baskın kokusu ise muhtemelen çürümüş yumurtaya benziyor.
marsJüpiter ise tamamen gazdan oluşuyor. Dünyadan kat kat büyük olan Jüpiter dev bir gaz topu aslında. Bileşiminde çok değişik elementler var. Kokusu ise yer yer çürük yumurta, yer yer de acıbadem gibi.
JupiterJüpiter’in uydusu Titan ise yüksek oranda nitrojen yani azottan oluşuyor. Bu özelliği ile genel olarak bir petrol rafinerisi kokuyor olma ihtimali çok yüksek.
titanUranüs ise çok büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşuyor. Elbette farklı elementler de var ancak bunlar kayda değer oranlarda değil. Hidrojen ve helyum kokusuz olduğu için Uranüs’ün de kokusuz olduğu düşünülüyor.
uranusNeptün’ün yapısı da Uranüs’e benziyor, bu nedenle çok belirgin bir kokusu yok.
neptunUzay boşluğu ise genel olarak erimiş metal, yanmış et ve dumanlı isli bir kokuya sahip.

Önceki yazı

Marka sloganlarına dürüst düzeltmeler

Sonraki yazı

2014'ün en tuhaf tıbbi olayları

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir