Cinyus Facts

Genel kültür coşturucu 26 süper bilgi

Genel kültürünüzü geliştirecek, hayret verici ve de sıradışı birtakım bilgiler ve gerçekler…

– Ortalama bir insan 7 dakikada uykuya dalar.
– Hamakta uyumak uyku kalitesini artırır ve uykuya dalmayı hızlandırır.
– Nepalli yetkililer Everest Tepesi’nin gey evlilik mekanı olması için çalışıyorlarmış.
– İngiliz İstihbarat Servisi MI6 El-Kaide’nin websitesini hacklemiş ve sitedeki bomba tariflerini cupcake tarifleri ile değiştirmiş.
pasta– Sovyetler Birliği’nde 1923’te doğan erkeklerin yüzde 80’i 2. Dünya Savaşı’ndan sağ çıkamadı.
stalingrad-savasi– Kanada Posta Servisi, her yıl Noel Baba’ya yazılan ve Kuzey Kutup noktasına gönderilen yaklaşık 1 milyon mektup alıyor. Sonra da bunları tek tek yanıtlıyor.
noel-baba-mektup– Teoride, buzu mercek olarak kullanarak ateş yakabilirsiniz. Deneyen zarar görmez.
– Daniel Radcliffe, Harry Potter filmlerinin çekimleri sırasında 80 tane sihirli çubuk kırmış. Çünkü kendisine verilen sihirli çubukları baget olarak kullanıyormuş. Vura vura kırmış yani.
– Kayıp Balık Nemo filminde Marlin ve Dorey, Nemo’yu bulmak için 2500 kilometreden fazla yüzmüş. Evet, biri bunu hesaplamış.
kayip-balik-nemo– Alaska’da uçakla evlere pizza servisi yapan bir pizzacı var.
Alaskas-Pizza– Loch Ness Canavarı’nın en bilinen fotoğraflarından birinin sahibi ölüm döşeğinde fotoğrafın sahte olduğunu itiraf etti.
lochness-canavari– Aynı anneden aynı batında doğan ikiz bebeklerin babalarının farklı olması mümkün. Başka bir deyişle bir kadının iki farklı erkekten aynı anda hamile kalma ihtimali var.
farkli-babadan-ikiz– 5 litre benzin iPhone’unuzu gelecek 20 yıl boyunca her gün şarj edebilecek enerji barındırır.
5-litre-benzin-iphone– Antik dünyada ırk kavramı yoktu. Dolayısıyla ırkçılık vs. garabetler de yoktu. Başka kötü şeyler vardı tabi.
Hands on a globe --- Image by © Royalty-Free/Corbis– Ananas ağaçlarda değil lahana gibi tarlada, alçak bir bitkide yetişir.
ananas-tarlasi– Porno klasiği kabul edilen Deep Throat 70’lerin en çok izlenen filmi oldu. Film Star War’tan bile fazla izlendiği tahmin ediliyor.
film-afisi– Araştırmalara göre müzik dinlemek bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücudun hastalıklarla savaşmasına yardım ediyor.
– Çay içmek kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini yüzde 24 azaltır.
cayci-dayi– Çikolatalı süt aslında birçok enerji içeceğinden daha fazla enerji içeriyormuş.
– Tıbbi hatalar, tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk 10’da yer alıyor.
– Antik Roma’da kadınlar cilt bakımı için gladyatör teri kullanıyordu. Cilde gladyatör teri sürmenin cildi koruduğuna ve güzelleştirdiğine inanılıyordu.
cilt-bakimi– İngiliz casusları Birinci Dünya Savaşı sırasında gizli yazışmaları için görünmez mürekkep olarak sperm kullanıyordu. Mektup ve istihbarat notlarını spermle yazma yöntemini bulan da İngiliz İstihbarat Servisi MI6’nın ilk direktörü Mansfield Smith-Cumming’di. İsmiyle müsemma bir tekniğe imza atmış gerçekten.
gorunmez-murekkep-sperm– Esrar ile bira aslında akraba sayılır. Çünkü esrarın elde edildiği bitki ile biraya aromasını veren şerbetçiotu aynı bitki ailesine yani “kendirgiller” familyasına üyedir.
serbetci-otu-ve-kenevir– Yaratıcı insanlar yalan dolana daha yatkındır.
yalanci– Yeni Zelanda’nın resmi büyücüsü var. 1990’larda dönemin başkanı tarafından ‘başbüyücü’ ilan edilen Ian Brackenbury Channell adlı adam aslında İngiliz. Büyücü sosyoloji ve psikoloji mezunu. Kendisi yağmur yağdırmaktan ve ülkeye turist çekmekten sorumlu.
yeni-zelandanin-resmi-buyucusu– Liechtenstein’da (Lihtenştayn) suç oranı o kadar düşük ki çoğu insan evinin kapısını kilitlemiyor. Ülkedeki son cinayet 1997’de işlenmiş.
Lihtenstayn

Önceki yazı

Rosetta Uzay Aracı ve kuyruklu yıldız görevi ile ilgili süper bilgiler

Sonraki yazı

Phil Dunphy'den hayat dersleri: Phil's-osophy

1 Yorum

  1. vezirbey
    25 Nisan 2015 at 00:48 — Cevapla

    mükemmel ve yola devam

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir