Bilim ve Doğa

Gelmiş geçmiş en taklitçi kelebek

İster evrim deyin ister tasarım vs. ama doğa gerçekten de hayret verici birçok yaratığa ev sahipliği yapıyor. Canlılar hayatta kalmak için akla gelmeyecek taktiklere başvurabiliyor. Bazı canlılar hayatta kalmak için inanılmaz avlanma taktikleri kullanıyor. Bazıları da avcılarından kurtulmak için çok enteresan yollara başvuruyor.

Kendini savunacak fiziksel gücü olmayan canlıların başvurduğu en iyi korunma yöntemlerinden biri kamuflaj. Kamuflaj bazen canlının üzerinde durduğu yüzeyden ayırt edilmesini önlüyor ve canlıyı avcıdan koruyor. Kamuflaj bazen de başka bir canlıya benzeme şeklinde çalışıyor.

Macrocilix maia adlı güvenin kanat desenleri. Ortadaki kuş kakası, kanatlardaki ise buna üşüşen bok sineklerini canlandırıyor.

Macrocilix maia adlı güvenin kanat desenleri. Ortadaki kuş kakası, kanatlardaki ise buna üşüşen bok sineklerini canlandırıyor.

Bu yazıya konu olan “macrocilix maia” türü güve ise belki de şimdiye kadar kayda geçmiş en acayip kamuflaja sahip. Kelebeğin kanatlarının üstünde ve gövdesinde adeta bir oyun sahneleniyor. Bir tiyatro dekorunu andıran kamuflaj deseninde bir kuş boku ve buna gelen 2 bok sineği var. Yani varmış gibi görünüyor. Güve bir dala ya da yaprağa konduğunda, potansiyel avcılar kelebeği değil, kelebeğin kanatlarındaki bu acayip sahneyi görüyor ve yoluna devam ediyor.

Güvenin kanadındaki sineğe benzeyen desen.

Güvenin kanadındaki sineğe benzeyen desen.

İşte gerçek bir sinek ile güvenin kanadındaki sinek deseninin benzerliği:
kamuflaj-yaratik (3)

Önceki yazı

Msn Messenger'dan öğrendiğimiz hayat dersleri

Sonraki yazı

Instagram'la Rus ruleti oynamak isteyenleri buraya alalım

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir