Sanat ve Eğlence

Gelmiş geçmiş en iyi 10 zombi filmi

Zombi kavramı ya da figürü toplumsal yabancılaşma, saçma sapan tüketim alışkanlıkları ve toplumsal körleşme üzerine bir alegori olarak ortaya çıktı. Zamanla korku sineması ve edebiyatının en popüler öğeleri arasına girdi. Zombi dizileri, filmleri ve kitapları yıllardır çok popüler. Hatta küresel zombi günleri, zombi etkinlikleri düzenleniyor. İnsanlar nedense kendilerinin bir karikatürü olan bu şeyleri çok seviyor. Dedik ya tonlarca zombi filmi var her yıl bir sürü yeni zombi filmi çekiliyor. Bunların bazıları zaman kaybı olmaktan öte geçmese de bazıları gerçekten de hakkını verip sinema efsanesi oluyor.

Sizi çerçöp zombi filmlerinden kurtaracak, zaman kaybetmenizin önüne geçecek bir liste yaptık. İşte zombi filmi meraklıları için şimdiye kadar çekilmiş en iyi 10 zombi filmi:

Zombieland

zombieland

Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone ve Abigail Breslin’in rol aldığı Bill Murrary’ın da kendini oynayarak birkaç dakika göründüğü film eğlenceli zombi filmlerinin en iyilerinden biri. Pek çok zombi filmi klişesinin yer aldığı film hem küçük küçük geriyor hem de bazen çok güldürüyor.

Dead Snow

dead-snow

Bir grup gencin kayak yapmaya gittiği mekanda zombi nazi askerleriyle karşılaşması ve sonrasında gelişen kanlı vuruşmaların anlatıldığı film eğlenceli-komik zombi filmleri akımından. Zaman zaman gerçekten komik ve absürd olabilen film Norveç yapımı. Norveç yapımı olmasının da filme etkisi tabi ki güzel olmuş. Zaman zaman Hollywood’a ince ince değdiren bu Nordik ve komik bir zombi filmini de listenize mutlaka alın.

Planet Terror

planet-terror

Robert Rodriguez’in yazıp, yönettiği, yapımcılığını, müziklerini ve görüntü yönetmenliğini üstlendiği zombi-aksiyon-komedi kokteyli. Bir zombi filminden beklediğiniz her şey artı birkaç şahane şey daha filmde mevcut. Eğlenceli birkaç saat için daha ne olsun.

Braindead (Dead Alive)

dead-alive-braindead

Peter Jackson’un zombi şahanesi. Bu film de komikli zombi filmlerinden biri ama hemen söyleyelim izlemek için sağlam bir mide gerekiyor. Zira film boyunca kan gövdeyi götürüyor, bağırsaklar etler havada uçuşuyor. Filmde zombi bebek bile var. Şimdi anlat anlat bitmez bu o yüzden şöyle diyerek kısa keselim: Zombiseverlerin izlemesi farz olan bir film.

Shaun of the Dead

shaun-of-death

En eğlenceli zombi filmlerinin en güzellerinden biri. Bir mağazada yöneticilik yapan Shaun, küs sevgilisi, anası, üvey babası ve loser kankasının zombi istilasına bir acayip yaklaşımı. Zaman zaman çok geyiğe sarsa da izlenmeli.

28 Days Later

28 days later

Danny Boyke’un zombicilik şaheseri. İnsanlığa yaklaşımı ile 40 ibret gücünde olan film korkutmasa, germese bile çok güzel. The Walking Dead’de de nedense bu filmden birço karak var gibi.

Re-Animator

re-animator

1986 yapımı olması dolayısıyla zaman zaman içinizi bayabilecek olması dışında şahane ötesi bir zombi-bilimkurgu filmi. Çoğu kişiye göre gore olan Re-Animator’un enteresan sahneleri uzun süre beyninizi terk etmeyebilir.

Dawn of the Dead (2004)

dawn of the dead 2004

Yeniden çekilen bir film için gayet başarılı. Bu filmdeki zombiler hiç de mal değil, ayrıca çok atletik. Konu klasik elbette, zombi felaketi ve felaketten kendini kurtarmak isteyen bir grup insan… Aslında film kapitalizm ve tüketim toplumu eleştirisi. Diğer zombi filmlerine göre bu çok daha iyi hissediliyor. İzleyin.

Dawn of the Dead (1978)

dawn of the dead 1978

George Romero’nun süper zombi filmleri serisinin 2. filmi. Night of the Living Dead’ın başka bşr karakter üzerinden hikayesi. Zombi filmi deyince akla gelen ilk ve en iyi eserlerden biri. Karanlık ve karamsar atmosferi, uzun uzun çekilmiş olması ve kan gövdeyi götürmeç sahneleri ile zombi filmine doyuran bir zombi filmi.

Night of the Living Dead – Yaşayan Ölülerin Gecesi (1968)

night of the living dead 1968

George Romero’nun zombi filmi klasiği. 1990’da remake’i çekildi ama bizim bahsettiğimiz o değil. Romero’nun Night of the Living Dead’i klostrofobik havası, dönemine göre çok başarılı makyajları, karamsarlığıyla zombi filmi gibi zombi filmi izlemek isteyenlerin tercihi, zombi filmi meraklıların da görevi olması gereken bir başyapıt.

Önceki yazı

iPhone'da internet geçmişi nasıl silinir?

Sonraki yazı

Leonardo Da Vinci hakkında ilginç bilgiler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir