Genel

G3 piyade tüfeğinin özellikleri

G3 piyade tüfeği Türk Silahlı Kuvvetleri için Heckler & Koch lisansı üretilen temel muharebe silahıdır.
g3-piyade-tufegiG3 piyade tüfeği ya da tam adıyla Heckler & Koch G3, 1950’li yıllarda Almanlar tarafından geliştirildi. G3’ün geliştirilirken, tıpkı emsalleri gibi 2. Dünya Savaşı sonlarında Almanların ürettiği StG-44 otomatik tüfeği baz alındı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kullanılan G3 piyade tüfekleri 1973 ve 1983 yılları arasında üretildi. Artık NATO standartlarında temel muharebe silahı kullanan TSK, günümüzde temel muharebe silahı olarak daha düşük kalibreli HK-33 ve diğer yerli tüfekler kullanıyor. G3 ise genellikle eğitim birliklerinde kullanılıyor.

TSK eğitim dilinde tek erin temel ve yakın muharebe silahı olarak tanımlanan G3 piyade tüfeği 4.25 kg yani 4250 gramdır. Toplam uzunluğu 102,5 cm’dir. Namlusu 4 yiz ve 4 setten oluşur. Barut gazının tepmesi, icra yayının itmesi ile ateş eden bir silahtır. Nişangahı farklı mesafeler için ayarlanabilir.

G3 piyade tüfeği 20 mermilik şarjörle beslenir. Tek ya da seri atış yapabilir. 7.62 mm çapında mermi kullanır. G3 piyade tüfeğinin menzili 2000 metredir. G3 piyade tüfeğinin etkili menzili ise 400 metredir. Merminin namludan çıkış hızı saniyede 800 metredir. Kullandığı günümüz standartlarına göre büyyk çaplı mermi ile hedefte ağır tahribat yaratabilir.

G3 piyade tüfeğine gece görüş dürbünü, T-40 bombaatar, dürbün entegre edilebilir. Keskin nişancı silahı olarak kullanılabilir.

Önceki yazı

Dev battaniye nasıl örülür?

Sonraki yazı

Hayvanlar ile ilgili gerçekte hiç de öyle olmayan önyargılar

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir