Blog

Feministlerden Barbie’ye düzeltme: Feminist Hacker Barbie

İnternet ortamında yüzlerce insan bir Barbie kitabını #FeministHackerBarbie hashtagini kullanarak baştan yazıyorlar. Amaç, kitaptaki seksist tavrı düzeltmek.

barbie hacker

Tüm olay blogger ve senarist Pamela Ribon’ın arkadaşının evindeki Barbie: “I Can be a Computer Engineer” (Barbie: Bir Bilgisayar Mühendisi Olabilirim) kitabını görmesiyle başladı. Ribon kitabı inceledikten sonra blogunda şaşkınlığını dile getirdi; çünkü kitaptaki Barbie’nin bilgisayar mühendisliğiyle alakası yoktu; bunun yerine iki tane erkek arkadaşından yardım alıyordu. Kitapta Barbie, kardeşine bir bilgisayar oyunu üzerinde çalıştığını anlatırken “Ben sadece tasarım fikirlerini oluşturuyorum. Fikirlerimi gerçek bir oyuna dönüştürmek için Steven ve Brian’a ihtiyacım olacak.” diyor. Daha da kötüsü kitabın sonunda Steven ve Brian, Barbie’nin dizüstü bilgisayarını tamir ediyorlar.

Ribbon, blogunda kızların “Bir Brian ya da Steven’a ihtiyacım yok!” diye bağırdıkları bir akım yaratmak istediğini yazdı. Bu blog yazısının ardından twitter’da #FeministBarbieHacker hashtag’i ortaya çıktı.

Bu feminist trendin en büyük destekçilerinden biri Feminist Hacker Barbie web app‘i yaratan bilgisayar mühendisi Kathleen Tutie oldu. Bu uygulama sayesinde Barbie’nin bilgisayar mühendisi olamadığı kitabın sayfalarını istediğiniz gibi “tamir edebiliyordunuz.”

Sosyal medyadaki feminist ayaklanma işe yaramış olacak ki, Barbie markasının haklarına sahip olan Mattel, Facebook sayfasında şöyle bir açıklama yaptı:

“Bu hikayedeki Barbie, markamızın inandığı Barbie’yi pek yansıtmıyor. Biz, kızların limitsiz bir dünyaya inandıklarında her şeyin mümkün olduğunu bilmeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu kitap inancımızı yansıtmadığı için özür diliyoruz. Bundan sonra yazılmış tüm Barbie hikayelerinde, kızların hayal güçlerini harekete geçirecek, güçlü bir Barbie karakteri yer alacak.

Kaynak: BBC

Önceki yazı

Uzaydan Evlilik Teklifi

Sonraki yazı

Ünlü çizgi film karakterlerinin iskeletleri böyle görünüyor

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir