Bilim ve DoğaCinyus Facts

Vücudunuzda bulabileceğiniz evrim kanıtları

İnsan vücudu harika bir düzenek, aynı zamanda bir doğal tarih müzesi. Eğer dikkatlice incelerseniz, vücudunuzda şu anda kullanmadığınız, ama atalarımızın kullandığı bölümler olduğunu göreceksiniz. Artık işlevlerini yitirmiş bu bölümler, doğal seleksiyon teorisiyle incelendiğinde anlam kazanıyor.

evrimin-kanıtı

Kolunuzu düz bir alana yasladığınızda serçe parmağınızla baş parmağınızı birleştirin ve elinizi hafifçe yukarı kaldırın. Kolunuzun ortasında bir çıkıklık oluyorsa, artık kullanmadığınız bir kas görebilirsiniz. Bu çıkıntı günümüzde insanların yüzde 15’inde kaybolmuştur, çünkü artık bir işimize yaramıyor. Bu işimize yaramayan parça, estetik ameliyatlarda doktorların vücudumuzdan çıkartarak kullandıkları ilk parça oluyor.

kulak-kasları-evrim

Bu, atalarımızdan bize kalan tek kas değil. Kulağınızın çevresindeki 3 kası inceleyin. Biz bu kasları diğer memeli akrabalarımız gibi efektif şekilde kullanamıyoruz. Diğer memeliler, bu kaslar sayesinde çevredeki seslerin kaynaklarını anlayabiliyorlar. Araştırmacılar bu kasın işlevselliğini ölçmek için bir araştırma yaptılar ve pek görünür olmasa da insan kulağının sesin geldiği yöne doğru hareket ettiğini gördüler.

tüyler-neden-diken-diken-olur

Atalarımızdan kalan başka bir özellik de tüylerimizin diken diken olması durumu. Üşüme hissettiğimizde vücut kıllarımıza bağlı olan kaslar kasılır ve kılları dik konuma getirir. Tüylü memelilerde bu kasılma tüylerin daha büyük bir alan kaplamasını ve ısı yalıtımını artırmayı sağlar. Adrenalin, vücudun soğuk havalarla eşleştirdiği bir hormon, aynı zamanda kavga ve yükseklik durumlarında da vücudun salgıladığı bir hormon. Hayvanlar tehdit altında hissettiklerinde bu sayede daha büyük görünebiliyorlar. Bu durum bir şarkı dinlerken yaşanan duygu değişiminde tüylerimizin kalkmasının sebebi olabilir.

kuyruk-sokumu-evrim

Son olarak artık sahip olmadığımız kuyruklarımız var. Omurgamızın bitiminde bazılarımızda 3, bazılarımızda 5 tane omur var. Bu omur bütününe kuyruk sokumu diyoruz. Kuyruk sokumu insanlarda pelvik kaslarımız için bir kontrol mekanizması için kullanılıyor; ama aslında kuyruk sokumu atalarımızın kuyruklarından kalan bir bölge. Hamileliğin 4. haftasında insan embriyosu diğer memeli embriyolarına büyük benzerlik gösteriyor. Diğer memelilerde kuyruk omurları gelişmeye devam ederken, insanda bu omurlar hamileliğin ilk safhalarında kayboluyor. Çok nadir de görülse, bazı insanlar hala bir kuyrukla dünyaya gelebiliyor.

kuyruklu-insan

Kaynak: Vox

Önceki yazı

Spinelli'den hareket eden ışık portreleri

Sonraki yazı

Narcos'un patlamalarla dolu 2. sezon fragmanı yayınlandı

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir