Bilim ve Doğa

Evrendeki en büyük yıldızlar hangileridir?

Güneş yakınlarımızdaki en büyük gök cismi. Dünyadan binlerce kat daha büyük. Yörüngesinde 8 gezegen, cüce gezegenler ve sayısız ıvır zıvır dönüyor. Ancak evren çok çok büyük bir yer ve içinde de Güneş’ten bile yüzlerce, binlerce kat büyük yıldızlar. İşte evrenin şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük yıldızları:

Pistol Yıldızı ya da Tabanca Yıldızı
Adını içinde bulunduğu Pistol yani Tabanca Nebulası’ndan alan Tabanca Yıldızı, dünyadan 25.000 ışıkyılı uzaklıkta, Samanyolu Galaksisi’nin merkezine yakın bir noktada. 1991 yılında keşfedildi. Güneşten 150 kat daha büyük olan Tabanca Yıldızı, Güneşimizden 10 milyon kez daha parlaktır. Tabanca Yıldızı Güneş’ten milyonlarca kat daha fazla madde içerir. Öyle ki çevresindeki 4 ışıkyılı (40 trilyon km) genişliğindeki Tabanca Nebulası yıldızdan püsküren maddelerden oluşmuştur. Çapının 400 milyon km olduğu hesaplanan Tabanca Yıldızı’nın yaklaşık 5 milyon yıl önce oluştuğu ve 1-2 milyon yıl sonra bir hipernovaya dönüşeceği tahmin ediliyor.

Pistol Yıldızı'nın Güneş'e ve diğer yıldızlara göre büyüklüğü.

Pistol Yıldızı’nın Güneş’e ve diğer yıldızlara göre büyüklüğü.

Mu Cephei
Mu Cephei Dünya’ya 6000 ışık yılı mesafede yer alan kızıl süper dev sınıfından bir yıldızdır. Mu Cephei, Dünya’ya çok uzak olsa da çıplak gözle görülebilir. 3.481.250.000 km çapındadır. Eğer Güneşimizin yerinde olsaydı Güneş Sistemi’nin çok büyük bir bölümünü kaplardı. Kızıldev yıldızlar bizim Güneşimize benzeyen yıldızların ömürlerinin sonuna doğru genişlemeye başlaması ile oluşuyor.
mu-cepheiVV Cephei A
Mu Cephei’ye benzer yapıda ama daha büyük bir kızıl süper dev yıldızdır. Dünyadan 6000 ışık yılı uzaklıkta olan VV Cephei A genişlemeye devam ediyor. Günümüzdeki çapı 3.676.200.000 km’dir. Genişliğine göre kütlesi çok büyük değildir.
Mu_cepheiVY Canis Majoris


Bilinen en büyük yıldızlardan biri olan VY Canis Majoris Dünyadan yaklaşık 2500 km uzaklıktadır. 7,000,000,000,000,000 (7 trilyon) Dünya büyüklüğündedir. Çapı Güneş’in 2000 katıdır. Etrafını bir uçakla turlamak 1500 yıl sürer. Kütlesi çok büyük değildir. Kütlesi güneşin 20 katı kadardır. Buna rağmen
vy-canis-majorisR136a1
Dünya’dan 165.000 ışıkyılı uzaklıkta olan bilinen en büyük yıldız R136a1’dir. Magellan Bulutu’nun içindeki Tarantula Bulutsusu içindedir. Dünyaya olan uzaklığına rağmen görülebilmesi ve incelenebilmesi onu şimdiye kadar bilinen en parlak yıldız yapar. Ayrıca bilinen en ağır yıldızdır da. Kütlesi Güneş’in kütlesinden yaklaşık kat daha büyüktür. R136a1’in çapı yukarıdaki kızıl devlerden büyük değildir ancak parlaklık, sıcaklık ve kütle olarak onlardan kat kat daha büyüktür.
en-buyuk-yildizlar

Önceki yazı

Günde 10 kutu kola içen adamın inanılmaz değişimi

Sonraki yazı

2015 Grammy Ödül Töreni'nde kim ne giydi?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir