Hobi ve ElişiYeme - İçme

Evde bira yapımı hakkında kafanızı kurcalayan sorulara yanıtlar

Evde bira yapmak ya da homebrewing son yıllarda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok popüler. Birada farklı lezzetler yakalamak ve bu binlerce yıllık içkiyi daha ucuza mal etmek ev biracılığının en süper tarafları elbette. Ev biracılığı bir hobi olarak da son derece tatmin edici bir uğraş. “Ben kendi biramı yapıyorum” cümlesini kurmak bile gerçekten tek başına bu işe girmek için şahane bir neden.
bira-yapim-malzemeleri
Tabi ki ev biracılığında da dünyadan biraz geride sayılırız. Zira yeterli bilgi kaynağı yok, yani birkaç yıl önce hiç yoktu neredeyse. Artık birçok insan kendi bira yapımı serüvenlerini bloglarda ya da Facebook, Twitter gibi sosyal mecralarda meraklılarla paylaşıyor. Bu yazıda onların da linklerini vermeye çalışacağız.

Bu yazıda evde bira yapmaya merak salanların kafalarında beliren ilk sorulara yanıt vermeye çalışacağız. İşte başlıyoruz.

Evde bira yapmak zor mu?
Kesinlikle zor değil. Biraz araştırma, malzeme temini ve birkaç haftalık sabırla biranızı kendiniz yapıp içebilirsiniz.
bira-siseleme
Evde bira yapmak yasal mı?
Bu yazıyı yazdığımız 2015 yılı sonları itibari ile evde bira ve şarap yapmak belirli sınırlar dahilinde yasal. Bu sınır yıllık 350 litre. Kimse durup dururken evinize gelip teftiş yapmayacağına göre pratikte üretim miktarınız sizin üretkenliğinize bağlı aslında. Elbette yaptığınız birayı satmaya çalışırsanız ciddi sorunlarınız olacaktır. Bu arada değinmeden geçmeyelim. Rakı, votka ya da viski gibi distile içkilerin ev koşullarında üretimi ne çapta olursa olsun yasal değil.

Şu da evde fermente içki üretimi ile ilgili kanuni düzenlenmeleri içeren belge. (8. madde)

Evde yapılan biradan zehirlenir miyim?
Burada söz konusu olan metil alkol zehirlenmesi ise ki haberlerde gördüğümüz meşhur sahte içki vakaları aslında metil alkol zehirlenmesi birada başınıza böyle bir şey gelmesi mümkün değil. Yani evde yaptığınız birada zehinlenmeye yol açacak türde alkol yani metil alkol bulunmaz. Gerçekten de hijyene hiç dikkat etmezseniz yaşayabileceğiniz en kötü şey bir besin zehirlenmesi olabilir ki bu bozuk tavuktan da olabilir yediğiniz mevlit pilavından da. Yani sahte içki ile ev yapımı bira arasında bu yönden hiçbir benzerlik yok.

Biraya alkol ekliyor muyuz?
Hayır. Biradaki alkol malttaki şekerin birtakım mayalarca fermente edilmesi sonucu ortaya çıkar. Biranın alkol oranını yükseltmek için ya da başka bir nedenle biraya alkol eklenmesi bir ev biracılığı uygulaması değildir. Biranın yüksek alkollü olması isteniyorsa bunun mayalanma sürecine fazladan şeker (bildiğimiz toz şeker ya da başka tür şekerler) ilave edilir. Bundan sonra olan yine mayanın şekeri alkole çevirmesi sürecidir.

Evde bira yapmak ucuza geliyor mu?
Evet. Bunun birkaç nedeni var. Önemli bir neden Türkiye’de alkollü içkilere uygulanan yüksek vergiler. Zaten biraya verilen paranın yüzde 50’sine yakını vergi. Evde yapınca bu vergiyi vermeyerek birayı yarıya yakın ucuzlatmış oluyorsunuz. Ayrıca tüm ekpman ve malzemeler işin içine katılsa bile evde yapılan biranın maliyeti marketten aldığınıza göre yüzde 70-80 daha ucuza geliyor. Dolandırmadan söyleyelim evde yaptığınız sıradan bir biranın şişe maliyeti en fazla 1 lira, hatta değil bile. Kitten yaparsanız işiniz kolaylaşır maliyette en fazla 2 lira civarı olur. (Bu yazı yazılırken bira fiyatları 5.5-6 lira civarındaydı.)

Bira yapımı malzemelerini bulmak zor mu?
Hayır, kolay. Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’de bira malzemesi bulmak zor hatta imkansızdı. Şimdi bira malzemelerini bulmak cidden çok kolay. Hatta bilgisayar başından kalkmanıza bile gerek yok. İnternetten sipariş verebilirsiniz. İşte bira malzemesi satan birkaç güvenilir web sitesi:

http://www.fermantasyonmarket.com.tr/
http://www.butikbira.com/

Şu da mesela yurtdışından bir site, Türkiye’ye kargo yapıyor:
http://www.themaltmiller.co.uk/

Ancak yurtdışından malzeme getirirken bazı gümrük sorunları olabiliyor. Özellikle sıvı malt özütleri gümrükten geçmeyebiliyor. Kuru malzemelerde pek sıkıntı yaşanmıyor.

Şunlar da bira yapımı konusunda daha ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz bazı web siteleri:
http://evdebirayapimi.wix.com/evdebirayapimi

Şöyle bir de Facebook grubu var. Burada deneyimli biracılarla bilgi alışverişinde bulabilir onların tecrübelerini takip edebilirsiniz:
https://www.facebook.com/groups/evdebirayapimi/?fref=ts

Olursa konuyla ilgili farklı sorularınızı yorum olarak belirtebilirsiniz.

Önceki yazı

Star Wars'da da doğrulanmış 10 nasihat ve hayat dersi

Sonraki yazı

Outlet mağazalar sandığınız kadar kârlı değil!

1 Yorum

  1. Arif
    29 Temmuz 2016 at 09:41 — Cevapla

    Fıçı biranın tadını şişe veya kutu birada arayan biri olarak epey ilgimi çekiyor bu konu ama girişmeye henüz cesaret edemedim. Bildiğim kadarıyla, fıçı bira ile şişe bira arasındaki tat farkı, fıçı biranın daha az pastörize edilmesinden kaynaklanıyor; bu yüzden fıçı biraların raf ömürleri şişe biralara göre daha kısa. Hiç pastörize edilmeden üretilmiş biranın tadı bambaşka olabilir.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir