Bilim ve Doğa

En tuhaf balıklar ve deniz canlıları

Okyanuslar ve denizler hayret verici yaşam türlerine ev sahipliği yapıyor. İnsanoğlu şu an için okyanusların sadece çok ama çok küçük bir kısmını keşfedebildi. Keşfedilen canlı türleri ise muazzam çeşitlilikte ve şekillerde. Aşağıda denizin ve okyanusların derinliklerinde yaşayan ve şimdiye kadar keşfedilebilmiş, dünyanın en tuhaf balıklarını bulabilirsiniz.

Şeffaf balık – Salpa maxima
Yeni Zelanda açıklarında yakalanan “salpa maxima” adlı balık neredeyse tamamen şeffaf. SAdece dil bölgesi turuncu renkli. Jelibon veya denizanası gibi görünse de derisine dokunulduğunda pulları varmış hissi veriyormuş. Ahtapotlar gibi suyu pompalayarak hareket ediyor.
salpa-maxima
Barreleye fish, barreleye balığı ya da fıçıgöz balığı
Atlantik, Pasifik ve Hint okyanuslarında yaşadığı bilinen çok ilginç balık türlerinden biri. Tuhaf yüz ifadesi ve tamamen şeffaf kafası ile uzaydan yeni gelmiş gibi görünüyor. Balığın gözleri kafasının içindeki küreler. Göz gibi duranlarsa burun delikleri.
BarreleyeYarasa balığı
Galapagos sularında yaşayan yarasa balığı kırmızı ruj sürmüş gübü duran komik yüz ifadesi, 4 ayak üzerinde yürümesi ve enteresan çirkinliği ile dünyanın en tuhaf hayvanlarından biri.
kirmizi-dudakli-yarasa-baligiYapraklı deniz ejderi
Deniz atları ile akraba olan yapraklı deniz ejderi adını yaprak benzeri uzantılarından alıyor. Dünyanın en güzel ve tuhaf hayvanlarından biri olan deniz ejderleri Avustralya sularında yaşıyor.
deniz-ejderhasiUçar kırlangıç balığı
Kırlangıç balıklarının akrabası olan bu balık, gövdesine göre devasa boyutlardaki karın yüzgeçlerini kullanarak, sudan sıçrayıp 100 metre kadar havada süzülebilir.
ucar-kirlangicMavi deniz salyangozu, mavi ejderha, deniz kertenkelesi (Glaucus atlanticus)
Sadece birkaç cm büyüklüğündeki bir canlı aslında balık değil. Çok değişik isimlerle anılan canlı bütün okyanuslarda ve tropikal denizlerde bulunur. Yüzemez, yarattığı hava kaparcığı sayesinde okyanus yüzeyinde süzülür.
the-blue-dragon-mavi-ejderHalı köpekbalığı
Köpekbalıklarının pek çok tuhaf türü var ama en tuhaflarından biri bu. Halı köpekbalığı ya da Eucrossorhinus dasypogon. 1 metreden biraz daha fazla büyüyebilir. Kafasının çevresindeki uzantılar çok duyarlı elektriksel alıcılardır. Deniz tabanında pusu kurarak avlanır.
hali-kopekbaligiGoblin köpekbalığı
goblin-shark-kopekbaligiChimaera ya da sıçansı balıklar
Bu kıkırdaklı balıkların birçok türü vardır. Köpekbalıkları ile akraba olan chimaera türü balıklar çeşitli isimlerle anılır. Deniz kedisi, hayalet balık, hayalet köpekbalığı gib adlarla anılan türleri vardır. İşte bazı chimera ya da sıçansı balıklar…

chimaera

chimaera1

chimaera2

chimaera3

Oarfish, kürekbalığı
Uzunluğu 17 metreye kadar çıkabilen bir balık türüdür. Korkutucu derecede tuhaf görünse de aslında zararsızdır. Çok güzel renklere sahiptir. Olta ya da ağlara kolay kolay takılmaz. Genellikle sahile vuran ölüleri ile tanınmışlardır. Nadiren su yüzeyine çıkarlar.

oarfishh

oarfish

OarFish-big

Oarfish-

Önceki yazı

iPhone 6'nın özellikleri

Sonraki yazı

Filmlerde gördüğümüz sanat eserleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir