Bilim ve DoğaCinyus Facts

En ölümsüz canlılar

Bazı canlılar dünyaya kazık çakmak için evrilmiş. Azrail’e meydan okuyan bu canlıların bazıları 400 yıl yaşayabiliyor, bazıları ise gerçek anlamda ölmüyor. İşte dünyanın en ölümsüz canlıları:

istiridye

1. İstiridyeler 400 yıl yaşayabilir. Metabolizmaları ve yaşamları son derece hareketsizdir.

kaplumbaga

2. Kaplumbağalar da başlarına bir şey gelmedikçe yüzyıllarca yaşayabilir.

turritopsis-nutricula

3. Bir tür küçük denizanası olan turritopsis nutricula ölmüyor. Evet yanlış duymadınız! Bu minik canlı normal şartlarda istediği kadar yaşayabiliyor. Ölümsüz denizanası istediğinde hücrelerini tamamen yenileyerek ya da tekrar yumurta haline dönerek hayatta kalmayı sürdürüyor. Tabi biri üstüne basarsa ölüyor.

istakoz

4. Istakozlar da çok yaşayan canlılardan. Bir avcı tarafından avlanmadığı sürece çok uzun süre yaşayabiliyor ve yaşadıkça büyüyor.

tardigarad

5. Tardigrad ya da su ayısı adı verilen mikroskobik canlıcıklar -150 derece soğuğa ve bir bu kadar da sıcağa dayanabiliyor. Dahası radyasyondan neredeyse etkilenmiyor. Dahası ve en ilginci tardigradlar ortam koşulları kötü ise kendini korumaya alıyor ve şartlar düzelene kadar yıllarca dayanabiliyor. Sonra ortam düzelince tekrar canlanıyor. En derin okyanus tabanındakinden 6 kat fazla basınca bana mısın demiyor. Uzay mekiğinin dışında uzaya gidip canlı dönenleri bile var.

Dünyanın en yaşlı ağacı

Dünyanın en yaşlı ağacı

6. Bazı ağaç türleri de 9500 yıl kadar yaşayabiliyor. Şimdiye kadar bilinen en yaşlı ağaç 9550 yaşındaki bir Norveç alaçamı imiş.

Önceki yazı

Kilo vermek için neler yapmak gerekir?

Sonraki yazı

Acil durumlarda hayatınızı kurtarabilecek bilgiler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir