Bilim ve Doğa

Elon Musk bizi gerçekten Mars’a götürecek mi?

2000’li yılların en hayalperest ve başarılı işadamı Elon Musk‘ı tanımayan var mı bilmiyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse kendisi elektrikli otomobil üreten Tesla Motors‘un ve uzaya yolculuğu ucuzlatmayı hedefleyen SpaceX şirketlerinin kurucusu. Dünyayı radikal olarak değiştirmeyi kafasına koyan Elon Musk’ın son basın toplantısı bugüne kadar en çok ses getiren işi oldu: Mars’a gidiyoruz ve bu konuda ciddiyiz.
marsa-yolculuk

Mars’a yolcu taşımanın maliyetinin ABD’de bir ev almaktan pahalı olmamasını amaçladıklarını söyleyen Musk, projesi tutarsa 40 ila 100 yıl içinde Mars’ta yaşayan 1 milyon insan olacağını iddia ediyor. SpaceX’in geliştirmekte olduğu devasa roket ile ulaşım maliyetlerini hayal edilemeyecek derecede düşürmeyi planyalan Musk, proje halindeki roketin işleyişini şöyle anlattı:
-Roket tek seferde 100 yolcu ve 450 ton yük taşıyabilecek.
-Uzay aracının aşırı güçlü roket motorları sayesinde önce Dünya’nın yörüngesine fırlatılacak, yörüngede fırlatıcı, uzay aracından ayrılacak ve yeryüzünden yakıt almak için dünyaya dönüş yapacak. Daha sonra yörüngede bulunan uzay aracına yakıt dolduracak ve yolculuk başlayacak. Yolcular Mars’a iniş yaptıktan sonra, araç dünyaya geri dönecek.
-Jet motorlarında kullanılan yakıt yerine, SpaceX’in roketinde metan gazı kullanılacak. Bunun nedeni Mars’tan dönüşte yakıtını Mars’ta bulunan kaynaklardan elde edebilmek.
spacex-mars

Elon Musk bu yolculuğun 80 günde tamamlanabileceğini söylüyor, ama günümüz teknolojisiyle Mars’a ulaşmak 6 ayı bulabiliyor.
Elon Musk, bu devasa proje için özel şirketlerden ya da NASA’dan yardım alabileceklerini söylüyor. Büyük bir hayalin başlangıç noktasındayız gibi görünse de, konferans sırasında Elon Musk’ın açıklık getiremediği sorular vardı. En önemlisi de bu insanlar Mars’ta ne yapacak? Nefes bile alamadığımız bir gezegende koloni kurmak pek akla yatmıyor.

Önceki yazı

Snapchat'ten çılgın bir ürün: Snap çeken güneş gözlüğü

Sonraki yazı

Her şey mükemmel bikini izi için

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir