Sanat ve Eğlence

Efsane kadın şarkıcılar

Sizin için unutulmaz kadın şarkıcıları derlemeye çalıştık. Elbette unuttuklarımız vardır, baştan özür. Buyrun hayrını görün.

Nina Simone

nina simone
ABD’li şahane şarkıcı, şarkı sözü yazarı, piyanist, insan hakları savunucusu vs. İnanılmaz bir kadın. Caz, blues, soul, R&B, folk müzik türlerinde eşsiz bir yere sahip Simone maalesef 2003 yılında aramızdan ayrıldı.

Patti Smith

patti
Şükür ki hala aramızda, Allah başımızdan eksik etmesin. ABD’li müzisyen ve şair Smith, kitap yazıyor, şarkı yapmaya devam ediyor. Kim bilmez ki “Because the Night” adlı nadide parçayı?

Billie Holiday

billie
“Lady Day” adıyla da bilinen Billie Holiday, gezgin bir müzisyen babanın kızı olarak doğuyor. İnanılmaz bir hayat hikayesi var. Bu şahane ses fakirlik, tecavüz ve hayat kadınlığı derken birbirinden zorlu yılların ardından keşfediliyor. Caz tarihinin en önemli seslerinden Holiday, 1959 yılında aramızdan ayrıldı.

Madonna

madonna
Sevgili Madonna Louise Ciccone 1958’li ve hala çılgın dansların icracısı. “Like a Virgin”, “Into the Groove”, “Papa Don’t Preach”, “Like a Prayer”, “Vogue”, “Frozen”, “Music”, “Hung Up” gibi şarkılar onunla hayat buldu. Kendisi hala “popun kraliçesi”.

Whitney Houston

whitney
Dünyanın en çok ödül alan kadın şarkıcısı unvanını alarak rekorlar kitabına giren Houston maalesef uyuşturucu nedeniyle 2012’de yaşamını yitirdi. “I Will Always Love You” single’ı başlıbaşına 20 milyona yakın bir satış elde etmiş.

Tina Turner

tina
Gerçek adı Annie Mae Bullock olan Tina Turner, 1939 doğumlu. Çılgın saçları, dansları ve şarkılarıyla hala genç.

Stevie Nicks

stevie
Fleetwood Mac grubunun da üyesi olan (Stephanie Lynn) Nicks’in toplamda kırk Top 50 hiti ve yaklaşık 120 milyon satılan albümü var. Nicks ayrıca kontralto sese sahip olduğundan, Stevie ismi takma.

Erykah Badu

erykah
Grammy Ödüllü Amerikalı şarkıcı-şarkı yazarı, yapımcı, aktivist ve oyuncu Badu, kendine has stili ile de hala göz alıcı.

Ella Fitzgerald

ella
Üç oktav aralığını aşan sesiyle, elli yedi seneyi aşan kariyerinde aldığı 13 Grammy Ödülü ile unutulmaz bir ses. 1996 yılında aramızdan ayrıldı.

Janis Joplin

janis
Canımız Janis 1963 yılında otostopla geldiği California Dreamin’da hippi hareketine dahil oluyor. Maalesef ölümüne neden olan alkol ve amfetamin kullanımı da bu süreçte başlıyor. Muhteşem sesiyle ve tarzıyla unutulmaz bir şarkıcı.

Aretha Franklin

aretha
Aretha Franklin toplamda 18 Grammy Ödülüne sahip olup 75 milyonun üzerindeki satışlarından ötürü gelmiş geçmiş en çok satan kadın sanatçılar arasında. “Soul Müziğin Kraliçesi”.

Beyonce

beyonce
1990’ların sonunda, R&B kız grubu Destiny’s Child’ın solisti olarak ünlenen Queen B tam anlamıyla bir flawless. Kocası Jay Z ile paraya para demiyorlar. Sahne şovları ve şarkılarıyla dünyanın yarısı ona bayılıyor.

Celine Dion

celine
Grammy, Juno, Altın Küre ve Oscar ödülleri sahibi Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı Dion demek Titanic’in efsane şarkısı My Heart Will Go On demek.

Amy Winehouse

amy
Sık sık madde bağımlılığı ile ön plana çıkıp bu nedenle aramızdan ayrılarak yüreklerimizi dağlasa da ne kadar muhteşem bir sese ve şarkılara sahip olduğunu söylemeye gerek yok.

Édith Piaf

edittt
Edith Piaf’ın aşırı acıklı hayatı için Marion Cotillard’ın oynadığı La Vie En Rose filmi izlenebilir. Eşsiz bir sese sahip Piaf’ın hayatı adeta sesinde iyileşiyor. 1963’te bizi terk etti.

Alanis Morissette

alanis
Kanadalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve sinema oyuncusu Morisette, “Uninvited” ile Grammy ödülünü kazanıyor. Hindistan’a teşekkür ederek çıkışını “Thank U” ile yaptığı albüm  7 milyon satmış.

Lady Gaga

ladygaga
Stefani Joanne Angelina Germanotta yani Lady Gaga, çılgın kıyafetleri ve şahane sesi ile hep ön planda. Kendisi American Horror Story’nin son sezonunda oyunculuğuyla da dikkat çekiyor.

Tracy Chapman

tracy
“Fast Car” adlı şahane şarkının sahibi, tatlı sesli Chapman. Hala bir efsane.

Önceki yazı

Harry Potter spin-off'u Fantastic Beasts'in ilk fragmanı burada!

Sonraki yazı

Orgazm hakkında gerçekten çok ilginç bazı bilgiler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir