Bilim ve DoğaSağlık

Ebola virüsü hakkında merak ettikleriniz

Ebola dünyanın en ölümcül virüsleri arasında ilk sıralarda. İlk olarak 1976’da Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ortaya çıktı. İlk vakaların Ebola Nehri yakınlarında görülmesi nedeniyle virüse Ebola virüsü adı verildi. Aslında Ebola virüsün adı, virüsün neden olduğu hastalık ise Ebola kanamalı ateşi.

ebola-virusu jpg

Ebola virüsünün kaynağı
Ebola virüsünün evrilerek maymunlardan insana geçtiği ve yayıldığı sanılıyor. Bazı biliminsanlarına göre virüs 2 milyar yıldır dünya üzerinde. Kimilerine göre ise bu tehlikeli virüs laboratuvar ortamında geliştirildi ve insanlara bulaştırıldı. Virüsün kaynağı halen net değil ama bu onun insanları öldürmesine engel olmuyor.

Ebola nasıl bulaşır?
Ebola salgınları Batı Afrika’da ortaya çıkıyor ve şartların elverişsiz olması nedeniyle hızla yayılıyor. Ebola bulaşıcılığı en yüksek virüsler arasında. Kan, sperm, ter, tükürük ve diğer vücat sıvıları yoluyla bulaşıyor. Virüsün vücut sıvısı yoluya bulaşması çok kolay. Ancak hava ya da su kaynakları yoluyla bulaştığına dair bir bulgu yok. Ancak  enfekte köpek, domuz ve meyve yarasaları gibi hayvanlar da insanlara Ebola virüsü bulaştırabiliyor.

Ebola salgınları
Ebola ilk ortaya çıktığında görüldüğü köy ve kasabalardaki nüfusun hemen hepsini kısa süre içinde yok etmişti. 2014’teki salgın Mart ayında Gine’de başladı ve Ağustos ayına kadar Nijerya, Sierra Leone ve Liberya’ya yayıldı. 6 ay gibi kısa bir sürede bu ülkelerde 1400 kişi virüse yakalandı. Bunların 800’ü öldü. Virüsün yayılma hızı bütün dünyayı alarma geçirdi.

Ebola ölüm oranı
Virüs vücuda girdikten sonra 2 hafta ya da 20 gün içinde hastanın ölümüne neden oluyor. Ebola tedavi edilemeyen bir rahatsızlık. Virüse karşı geliştirilmiş bir aşı, serum ya da başka bir ilaç yok. Ebola virüsünün öldürücülüğü bu nedenle son derece yüksek. Önceki yıllarda virüse yakalanan her 100 kişiden 95’i ölüyordu. Ebola virüsü kapan kişiler virüsü aldıktan sonra uzun süre hayatta kalamadığı hastalığı çok fazla insana bulaştıramıyor. Bu nedenle şimdiye kadar küresel ölçekte bir salgına olmadı. Ancak küresel bir Ebola salgını olması son derece muhtemel.

Ebola belirtileri
Ebola vücuda girdikten iki gün sonra hastada ilk belirtiler ortaya çıkmaya başlıyor. İlk belirtiler genellikle grip belirtilerine benzeyen yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları, karın ağrısı, ishal kusma… İlerleyen aşamalarda ağız içinde, kulak, gözler ve diğer yumuşak dokularda kanama yaratıyor. Ayrıca deride akıntılı ve kanamalı kabarcıklar oluşuyor.

Ebola kanamalı ateşi
Ebola virüsü vücuda girdikten sonra kısa sürede çoğalarak inanılmaz sayılara ulaşıyor. Virüs doğrudan hücrelere saldırıyor. Hücre duvarını geçerek hücrelerin içine giren virüs daha sonra hücre duvarlarını parçalayan enzimler salgılıyor. Bu da hücrelerin ve dolayısıyla dokuların ölmesine neden oluyor. Virüsün bu saldırgan davranışı deri altında büyük bir doku tahribatı yaratıyor. Bazı durumlarda hastaların derilerinde doku hasarına bağlı devasa kabarıklıklar oluşuyor. Şehir efsaneleri virüse yakalananların şiştiğini ve hatta patladığını söylese de hastalar genellikle sonunda virüsün organ dokularına zarar vermesi nedeniyle organ yetmezliğinden ölüyor.

Önceki yazı

En yaygın komplo teorileri

Sonraki yazı

Soğan doğrarken gözlerin yanmaması için neler yapılabilir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir