Bilim ve Doğa

Dünyanın en yaşlı ağacı 9500 yaşındaki Old Tjikko ile tanışın

Tanıdığınız en yaşlı insan kaç yaşında? Bildiğiniz en eski insan yapısı veya bildiğiniz en yaşlı canlı şey ne kadar süredir bu dünyada? Aslında çoğu canlının ortalama ömrü zamanın alabildiğince uzanan akışı içinde çok komik bir süre. Tabi bu onu anlamsız ve değersiz yapmıyor elbette ama özellikle dünyanın en yaşlı ağacı yaşam süresiyle bizimkini çok daha komik gösteriyor.en yasli agac old tjikkoDünyadaki en yaşlı canlı ise ne 100 ne de 1000 yaşında. Dünyanın en yaşlı canlısı -mantar ya da bakteri toplulukları buna dahil değil- İsveç’te yaşayan bir ağaç ve tam 9500 yaşında.

2004’te biliminsanı Leif Kullman tarafından keşfedilen ve adı Old Tjikko olan Norveç ladini cinsi ağacın yaşı karbon-14 testleriyle de teyit edilmiş.
dunyanin-en-yasli-canlisi9500 yaşındaki bu yüce ağaç Sümerler yazıyı bulmadan binlerce yıl önce, İsa ya da Musa henüz ortalıkta yokken bugün olduğu yerdeydi. Çevresinde çok eskiden kendine benzeyen ağaçlar vardı ama onlar zamana direnemedi. Old Tjikko yaşlı ama aslında bir cüce sayılır.

Soğuk ve kuru hava yaşlı ağacın tıpkı bir bonzai gibi küçük kalmasına neden olmuş. Bu sayede de bu kadar uzun yaşamış. Eğer normal boyutlarında olsaydı çoktan yok olmuş olacaktı.
dunyanin en yasli organizmasi

Dünyanın en yaşlı ağacı Old Tjikko sert kuzey kışlarını sıfırın altında sıcaklıklarda ve kar altında geçiriyor.

dünyanın en yaşlı ağacı

İşte dünyanın en yaşlı diğer ağaçları:

Methuselah: Pinus Longaeva türü bir ağaç olan Methuselah yaklaşık 4500 yaşında.

Abarkuh: İran’da yaşayan bir selvi ağacı olan Abarkuh tam 4000 yaşında.

Llangernyw Yew: Llangernyw Yew Güney Galler’de yaşayan bir porsuk ağacı ve tam 4000 yaşında.

Alerce: Patagonyalı bir selvi ağacı olan Alerce de 3500 yaşında.

Dünyada 2000 yaşından daha yaşlı birçok ağaç var. Geçmişte çok daha yaşlı ağaçlar insanlar tarafından yok edildi. Var olanlar da insan yıkımının tehdidi altında.

Şu yazı da ilginizi çekebilir:

Dünyanın en büyük deniz canlıları

Önceki yazı

Mangal yapmanın dayanılmaz cazibesinin kaynağı nedir?

Sonraki yazı

Kar yemek zararlı olabilir mi?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir