Bilim ve Doğa

Dünyanın en tuhaf deniz salyangozu

Okyanusların sadece çok küçük bir bölümünü keşfedebildik. Dolayısıyla okyanusun derinliklerinde yaşayan birçok canlıyı da daha yeni yeni keşfediyoruz. Okyanusların derinliği yer yer 10 bin metreyi geçebiliyor ve bu derinliklerde yaşayan canlıların özellikleri biliminsanlarını da biz sıradan insanları da hayrete düşürüyor. Okyanus tabanı bildiğimiz dünyaya hiç benzemiyor. Işık yok, besin yok, basınç yüzeydekinden neredeyse 1000 kat fazla. Buna rağmen okyanus tabanında büyük bir yaşam çeşitliliği var.
demir-kabuklu-salyangozOkyanusun derinliklerinde hayat volkanik bacaların çevresinde yoğunlaşıyor. Bu ortama adapte olmuş canlılar bu bacalardan yayılan ısı ve yine bacalardan çıkan gazlar ve ağır metaller ile hayatlarını sürdürüyor. Bu arada söylemek gerekir ki bacalardan yayılan maddeler yüzeyde yaşayan canlılar için son derece zehirli. Mesela insanlar bu maddelere maruz kaldığında yaşamaları mümkün değil. Bu ortama uyum sağlama yeteneği olan canlılarsa bu maddelerle besleniyor.

Bacaların çevresinde yüzlerce tür canlı yaşıyor. Bunların hepsi gerçekten çok ilginç ancak bir tür var ki keşfedildiğinde bilim dünyasında büyük ses getirmişti. Bu canlı metal kabuklu deniz salyangozu ya da crysomallon squamiferum. Metal kabuklu deniz salyangozu adını gerçekten de metal bileşiklerden oluşan kabuğu ve yine metalden oluşan pullarından alıyor.
Crysomallon squamiferum
Crysomallon squamiferum, Hint Okyanusu’nun tabanındaki volkanik bacaların çevresinde 2001 yılında keşfedildi. Salyangoz bu bacalardan çıkan bazı metalleri tüketip, işleyerek kabuğunu ve yumuşak organlarını saran metal pulları oluşturuyor. Salyangozun kabuğunun iç kısmı normal deniz salyangozlarınınki gibi kalsiyum karbonattan oluşuyor. Dış kısım ve pulları ise bir miğfer gibi metalden. Kendisi, keşfedilmiş, bir metali yapısında kullanabilen tek hayvan. Biliminsanları benzerlerinin olabileceği görüşünde.

metal-kabuklu-salyangoz

Önceki yazı

iPhone'da numara engelleme

Sonraki yazı

Kötü anılarımızı silmek mümkün mü?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir