BlogYeme - İçme

Dünyanın en iyi birası hangisi?

Bira bin yıllardır yapıp içtiğimiz mucize bir içecek. Birçok ilk şey gibi bira da uzun zaman önce bugün bizim yaşadığımız coğrafyada ortaya çıktı. İnsanların ilk alkollü içeceğiydi bira. O zamanki hali bugün içtiklerimize pek benzemiyordu elbette ama üretim mantığı ve yaşattığı doyurucu ve keyiflendirici etki aynıydı. Sümerlerin Ninkasi adında bir bira tanrıları bile vardı. Malt bulamacını biraya dönüştürenin Ninkası olduğuna inanılıyordu.
dunyanın-en-iyi-birasiBira binlerce yıl boyunca bütün dünyaya yayıldı. Her kültür birayı kendi koşullarına göre yeniden üretti. Bu süreçte ortaya birkaç temel bira türü ve bunlara ait yüzlerce alt türde farklı renk ve lezzette bira ortaya çıktı.

Son yüzyılda birayla ilgili biranın tırt bir içki olduğuna dair bir algı oluştu. Bunda bira sanayinin hakkını vermek lazım. Daha çok içilsin diye birayı kimliğinden ve niteliklerinden soyutladılar. Bira alalade bir içki olarak akıllarda yer etti.

Ama özellikle son birkaç on yıldır dünyada yeniden bir bira devrimi yaşanıyor. İnsanların son zamanlarda hakir görmeye başladığı bu tanrısal içki yeniden hak ettiği değeri buluyor. Yüzbinlerce insan evlerinde kendi biralarını yapıyor ki çoğu insan bunu ucuz olduğu için değil damak tadı için yapıyor. Bunların idealist olanları kendi biralarını yapıp sattıkları microbrewery’ler açıyor, craft beer trendi alıp yürüyor. Şu an ABD ve Avrupa’da yüzlerce küçük bira işletmecisi var.

bira-yapim-malzemeleri

Gelelim başlıktaki sorunun yanıtına… Herkesin favori bir birası mutlaka vardır. Fakat böyle bir ortamda biri size dünyanın en güzel birası şudur ya da budur, X’tir veya Y’dir diyorsa kesin yanılıyordur. Çünkü gerçekten çok çok fazla bira türü ve çok fazla üretici var.

Bu yüzden X birası dünyanın en iyi birasıdır demek pek doğru olmaz. Ancak örneğin “en iyi trappist birası Westvleteren 12″dir demek daha iyi bir değerlendirme olur. Yani değerlendirme öncelikle türe göre olmalıdır.

Her neyse artık bu iş için, yani bira değerlendirme işi için özel websiteleri ve topluluklar var. Bu siteleri IMDB’nin bira versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Bunların en ünlüleri şüphesiz Beeradvocate ve Ratebeer gibi siteler. Bu sitelerde insanlar bira hakkında konuşup, içtikleri biralara puan veriyor ve tadım notları düşebiliyor. Başta da yazdığım gibi aslında her bira kendi kategorisinde değerlendirilmeli elbette ama yine de fikir vermesi açısından iki sitede en çok puan alan biraları şuralarda görebilirsiniz:

Ratebeer’e göre dünyanın en iyi biraları

Beeradvocate’e göre dünyanın en iyi biraları

Bu sitelerde türlere göre en iyi biralar ya da bira otoritelerinin seçtiği en iyi biralar gibi değerlendirmeler de bulabilirsiniz.

Ülkemizde bira tartışması genellikle Tuborg mu Efes mi eksininde oluyor ancak, bu iki markanın da aslında sıradan biralar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dünyanın her yerinde benzer lezzete sahip biralar bulabilirsiniz.

Artık Türkiye’de bile özellikle Avrupalı ve Amerikalı efsanevi bira üreticilerinin en ünlü ve iyi biralarını bulmak mümkün. Belçika trappist biraları, aleler, IPA’ler, stoutlar, porter’lar ve elbette lagerler…

Bulup tadabilirsiniz.

Ratebeer sitesinde Türkiye’de içilebilecek 50 yerel bira ile ilgili de bir liste var ki bu listede sadece Türkiye’de içebileceğiniz biralar yer alıyor.

Bakınız: Türkiye’nin en iyi biraları

Gelelim Cinyus’a göre dünyanın en iyi 4 birası listesine:

4- Kendi yaptığınız bira
3- O an elinizde olan bira
2- Soğuk bira
1- O an elinizde olan herhangi bir soğuk bira

Bira tarihi ve bira türleri ile ilgili yazılar da kısa süre içinde buralarda olacak.

Önceki yazı

Otomobil camiasında sık kullanılan ifadeler ve anlamları

Sonraki yazı

İnsanlığı öpüşmekten uzaklaştıran iticilikte ünlü öpüşmeleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir