Cinyus Facts

Dünyanın en hızlı uçağı

Şimdiye kadar yapılmış en hızlı uçak Amerikan Lockheed’in ürettiği SR-71 Blackbird’dür. Tamamen çetvel ve pergelle çizilen SR-71 uçuşlarına başladıktan sonra yıllarca gizli tutuldu. Sovyet radarlarına yakalanmaması, yakalansa bile düşürülememesi amacıyla tasarlandı. Görevlerde kaldığı süre boyunca 50 tane üretildi. Her birinin maliyeti 33 milyon dolar kadardı.
DF-ST-89-06288Keskin hatları ve uç mühendislik çözümleri ile bir havacılık harikası olan SR-71 Blackbird casusluk amaçlı bir uçaktı. Üzerinde çok güçlü kameralar ve algılayıcılar vardı. 85 bin feet (26 bin metre) yükseklikte, sesin 3 katı (saatte 3500 km’den fazla) hızla Sovyet toprakları üzerinde uçup aşağıda neler olup bittiğine dair fotoğraf ve videolar çekiyordu. 1960’lı yıllarda uçmaya başlayan ve 1995’e kadar kullanılan SR-71 Blackbird defalarca avcı uçakları tarafından kovalanmış, 1000’e yakın füze tarafından hedef alınmıştır. Ancak herhangi bir şekilde vurulamamıştır.
sr-71-blackbirdLockheed SR-71 Blackbird‘ün dikkat çeken bazı özellikleri şöyle:

– SR-71 tam hızda uçarkan dış kaplamasının sıcaklığı sürtünme nedeniyle 800 C derecenin üzerine çıkardı.
– Uçak havadayken ısınma ve genleşme nedeniyle 30 cm kadar uzardı. Bu nedenle tasarımcıları uçağı birleşme yerlerinde boşluklar kalacak şekilde tasarlamıştı.
sr-71-blackbird-2– SR-71 Blackbird maruz kaldığı yüksek ısı nedeniyle parlamayan özel bir yakıt kullanırdı. Bu yakıt normal şartlarda çok zor alev alsa da SR-71’in özel jet motorları yakıtı kullanabilirdi.
– SR-71 pilotları astronot giysilerine benzer uçuş giysileri kullanırdı.
lockheed-sr-71-blackbird
– SR-71 Blackbird New York-Londra arasını 1 saat 54 dakikada kat etmişir. Bu rekor halen kırılamadı.
– SR-71 Blackbird’ün kameraları saatte 155.000 kilometrekarelik bir alanı tarayabiliyordu.

Önceki yazı

Ünlü çizgi film karakterlerinin iskeletleri böyle görünüyor

Sonraki yazı

Hermit yengeçlerinin kabuk değişim zinciri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir