Seyahat ve Tatil

Dünyanın en görkemli alışveriş merkezleri

Neredeyse her geçen gün yeni bir alışvriş merkezi açılan Türkiye’deki AVM sayısını tam olarak bilemiyoruz (100’den yüksek sayıları sayamıyoruz). Türkiye’de çok fazla alışveriş merkezi olsa da, bizi mimari olarak etkileyen bir tane bile aklımıza gelmiyor, ama dünyada çok iyi AVM örnekleri var. Karşınızda dünyanın en gösterişli alışveriş merkezleri:

Il Vulcano Buono, Nola, İtalyail vulcano buono

Vezüv dağının yakınındaki Nola şehrinde, Vezüv Yanardağı’ndan ilham alınarak Renzo Piano tarafından tasarlanan alışveriş merkezi 2007 yılında açıldı ve içinde 150 tane mağaza, bir sinema merkezi ve bir otel barındırıyor.

 

Mall of America, Bloomington, Minnesotamall of america

Devasa alışveriş merkezlerinin atası olarak gösterebileceğimiz Mall of America, içinde dev bir tema parkı, bir akvaryum, bir golf sahası ve bir uçuş similatörü barındırıyor. Alışveriş merkezinin yıllık ziyaretçi sayısı 40 Milyon.

 

Khan Shatyr, Astana, Kazakistankhan shatyr

Son yılların en etkileyici mimari işlerinin çıktığı Kazakistan’da Foster+Partners’ın harika eseri Astana’nın en görkemli binalarından birisi. Khan Shatyr adlı alışveriş merkezi aynı zamanda dünyanın en büyük çadır yapısı olarak da bir rekorun sahibi.

 

GUM, Moskova, RusyaGUM

Kızıl Meydan’da yer alan devasa yapı, 1893’te inşa edildiğinde dönemin ilk çelik, demir ve cam kullanılan yapılarından birisiydi. Komünist dönemden sonra dev yapı özelleştirildi ve tam anlamıyla bir alışveriş merkezi halini aldı.

 

Dubai Mall, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleridubai mall

Alışveriş merkezi bolluğu konusunda İstanbul ile yarışabilecek tek şehir Dubai. Dubai’nin en büyük alışveriş merkezlerinden olan Dubai Mall’un içinde 1000 tane mağaza bulunuyor.

 

Mall of Emirates, Dubai, Birleşik Arap Emirliklerimall of emirates

2005’te kurulan Mall of Emirates, içinde dünyanın ilk kapalı kayak merkezini bulunduruyor.

 

Galleria Vittorio Emanuelle II, Milano, İtalyagalleria vittorio emmanıuele ii

Milano’nun tam ortasında bulunan Galleria Vittorio Emanuelle II, 1865 ve 1877 yılları arasında inşa edilmiş ve modern mimarinin ilk örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

 

Canal City, Fukuoka, Japonyacanal city

Geleneksel Japon mimarisi ve yirminci yüzyıl modern mimarisini buluşturan Canal City’nin merkezinden 55 metrelik bir kanal geçiyor. Kanalın tam yanında bir açık hava tiyatrosu bulunan yapının içinde birçok mağaza, ofis alanları ve iki otel bulunuyor.

 

Grand Canal Shoppes, Las Vegas, Nevadagrand canal shoppes

Las Vegas’taki The Venetian Hotel’im içinde bulunan alışveriş merkezi, içindeki kanallarda gondolla alışveriş imkanı sunmasıyla biliniyor.

 

Zlote Tarasy, Varşova, Polonyazlote tarasy

Varşova’nın merkezindeki tren istasyonunun yanında bulunan Zlote Tarasy, içinde mağazalar, ofisler ve eğlence merkezleri bulunan bir yapı. Sıradışı mimarisiyle ziyaretçilerine gerçekdışı bir deneyim yaşatan yapı, sıradan bir alışveriş merkezinden çok daha fazlasını sunuyor.

 

Villagio Mall, Doha, Katarvillagio mall

Bu alışveriş merkezindeki en önemli şey ışıklandırma ve tavan. İç mekanda yapay bir gökyüzü izleme deneyimi sunan mekanda günbatımı ve geceyi bile izleyebiliyorsunuz.

Önceki yazı

Zeki, çevik, korkusuz ve ahlaksız: Bal porsuğu

Sonraki yazı

Tony Blair'ın Noel kartı için ne dediler?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir